Przegląd Lotniczy – styczeń 2020

Spis numeru:

W styczniowym numerze „Przeglądu Lotniczego” polecamy:

Blazer… i dużo radości
Blazer to najnowszy, oblatany w 2019 r. model włoskiego wiatrakowca Brako Gyro. Krzysztof Krawcewicz sprawdza, jak wprowadzone przez producenta – firmę Carpenterie Pagotto z Pianzano – modyfikacje wpływają na osiągi Blazera. Na pewno nowy wiatrakowiec zyskał na estetyce, co widać na zdjęciach air-to-air, wykonanych przez Romana Peczkę w jesiennych pejzażach Wenecji Euganejskiej

Niezwykła Cessna
Keith Wilson przedstawia jedyną taką Cessnę 172. Wyprodukowany w 1979 r. we Francji egzemplarz został gruntownie wyremontowany i otrzymał mocniejszy, 180-konny Lycoming, nowe śmigło oraz nowoczesną awionikę – wszystko zgodnie z życzeniem właściciela. W efekcie samolot w powietrzu nie zachowuje się jak standardowa 172. Różnice są najbardziej widoczne w na podejściu i przy lądowaniu.

Wtrysk czy gaźnik
Lockwood AirCam to nietypowy samolot, który został opracowany jako platforma do wydo wykonywania zdjęć dla National Geographic Society. Posiada ogromny nadmiar mocy i potrafi latać naprawdę nisko i powoli. Napędzany jest dwoma silnikami Rotax, a egzemplarz, który testuje Dave Unwin, do tego różnych typów – w celu ich porównania: gaźnikowym 912S oraz 912iS z wtryskiem. Który lepszy?

Z maską w poziomie
Metoda poprawki kursowej jest jedną z dwóch zasadniczych metod podejścia do lądowania w warunkach bocznego wiatru. Mimo wielu zalet, m.in. zapewnienia prawidłowej pracy układu paliwowego, nie jest ona zbyt popularna wśród pilotów ze względu na pewne trudności, jak choćby konieczność stosowania koordynacji przeciwnej. O co w tej metodzie chodzi wyjaśnia instr. pil. Krzysztof Krawcewicz. Warto ją poznać i opanować.

Do Chin po medale
Polska załoga Bolesław Radomski-Dariusz Lechowski odniosła kolejne zwycięstwo w zawodach w nowej konkurencji samolotowej, Air Navigation Race. W listopadzie 2019 r. nasi reprezentanci zajęli pierwsze miejsce w ANR China Open, pokonując 11 załóg. Start w tych zawodach był pierwszym etapem przygotowań do Rajdowych MŚ w RPA w tym roku. Fotorelacja „z pierwszej ręki”.

Szkolenie lotnicze w USA
Szkolenie lotnicze GA w Stanach Zjednoczonych wygląda inaczej niż Europie. Co ciekawe, konwersja licencji EASA na FAA jest szybka, natomiast w drugą stronę – znacznie trudniejsza. Kulisy szkolenia lotniczego na przykładzie jednej ze szkół mieszczących się w Teksasie opisuje Filip Modrzejewski, który za oceanem realizował sesję zdjęciową.

Ranking pilotów balonowych
Ewa Daszewska prezentuje podsumowanie całorocznej rywalizacji polskich pilotów balonowych i podsumowuje udział naszych załóg w zawodach odbywających się w kraju oraz mistrzostwach Europy i zawodach pucharu Gordona Bennetta.

Wizualny dowód emocji
Jakub Sagan z zawodu jest prawnikiem, ale każdą wolną chwilę poświęca swojej pasji – fotografii. Jego zdjęcia powstawały m.in. podczas realizacji oficjalnych serwisów fotograficznych kilku kolejnych edycji Air Show w Radomiu. W świat pełnych emocji, nierzadko czarno-białych zdjęć wprowadza Ewa Daszewska.

A oprócz tego:
Lotnicze aktualności z kraju i ze świata, kalendarium imprez lotniczych na 2020 rok, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego o prawdziwej lotniczej pasji, która w przeciwieństwie do mody nigdy nie przemija, a także felietony: Piotra Długiewicza o tym, że czytanie lotniczych pism może uratować pilotowi życie, kpt. Jarosława Czaplickiego, który wspomina swoją zimową przygodę na jednym z kanadyjskich lotnisk oraz Szymona Majchera o korkociągach, które powinny wrócić do programu szkolenia lotniczego.

Życzymy miłej lektury
Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2020

Spis numeru: Wrześniowy „Przegląd Lotniczy” już w kioskach i salonach prasowych. Polecamy w nim: VL-3 …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P