Przegląd Lotniczy – luty 2020

Spis numeru:

W lutowym numerze „Przeglądu Lotniczego” polecamy:

Rejestr polskich statków powietrznych 2020
Co lata na polskim niebie, czego przybyło, czego ubyło w roku 2019. Jerzy Liwiński analizuje stan rejestru cywilnych statków powietrznych oraz ewidencji sprzętu ultralekkiego. Prezentowane zestawienia prowadzą do ciekawych wniosków świadczących o rozwoju poszczególnych dziedzin naszego lotnictwa cywilnego. Dodajmy, że napawają one optymizmem…

Dwa plus dwa – Gogetair
W zamyśle konstruktora Gogetair ma być „samolotem bez wad”. Niedawno jeden egzemplarz z tej rodziny samolotów gościł na Żarze, gdzie odbyła się jego prezentacja i loty demonstracyjne. Kompozytowy dolnopłat ze Słowenii przedstawia Jarosław Dobrzyński, zdjęcia Jan Sienkiewicz.

Tam, gdzie powstają Pipery
Po halach wytwórni Piper Aircraft w Vero Beach na Florydzie, skąd wylatują popularne na całym świecie samoloty o oznaczeniu PA, oprowadza nas Wojciech Jeziorski, zauważając duże zmiany technologiczne, jakie się tu dokonały w ciągu ostatnich lat.

Na co możesz liczyć w sytuacji awaryjnej
W praktyce general aviation odbiorcą meldunku pilota o sytuacji awaryjnej w czasie lotu jest Służba Informacji Powietrznej (FIS). Andrzej Rutkowski, informator oraz instruktor FIS, przedstawia postępowanie Służby po odebraniu takiego meldunku. Postępowanie to określają specjalnie opracowane przez FIS na różne okoliczności checklisty. Warto wiedzieć co się dzieje po drugiej stronie radia i na co pilot może liczyć.

Z Warszawy na Gran Canarię
Łukasz Wieczorek opisuje swoją lotniczą wyprawę na samolocie Morane z Warszawy na Wyspy Kanaryjskie. Trasa przez Europę i Maroko jest niezwykle malownicza. Latanie na samych wyspach jest pełne uroków, ale ma swoją specyfikę, w którą autor (instruktor w jednej z tamtejszych szkół) nas wprowadza. Tam lotnisko jest na każdej wyspie! Kilkudniowa podróż obfitowała w wiele ciekawych doświadczeń. Cenna oraz inspirująca dla pilotów relacja, opatrzona pięknymi zdjęciami autora.

Bell w biznesie
Śmigłowiec bardzo ułatwia i przyspiesza podróże biznesowe. Pilot i biznesmen Bogdan Domagała lata więc w interesach swoim pięknym Bellem 407GXi i w rozmowie z PLAR opowiada o fascynacji lataniem oraz zaletach śmigłowców. Nadto: Bell 407 w obiektywie Andrzeja Rutkowskiego (również na okładce).

Największe w Europie
Międzynarodowe zawody balonowe Grand Est Mondial Air Ballons odbywają się w Lotaryngii od 1989 r. Rozgrywane są co dwa lata i uważane są za największe w Europie pod względem liczby załóg. W ostatniej edycji uczestniczyła silna reprezentacja z Polski. Setki balonów na zdjęciach robią olbrzymie wrażenie…

Dallas Museum
Kolejna relacja z lotniczych peregrynacji po Stanach Zjednoczonych Filipa Modrzejewskiego – tym razem odwiedził imponujące Dallas Aviation Museum, mieszczące się na jednym z najstarszych lotnisk w Teksasie – Dallas Love Field.

Badania lotniczo-lekarskie pilotów
Specjalizujący się w prawie lotniczym radca Paweł Szarama przedstawia w zarysie przepisy dotyczące wydawania orzeczeń lotniczo lekarskich. Jakie są podstawy prawne, jakie klasy, jakie terminy badań okresowych i jaki jest tryb odwoławczy.

Celność na A320
W grudniu w Warszawie zostały rozegrane zawody na celność lądowania Airbusem A320. Piloci-zawodnicy do rywalizacji zasiedli przed symulatorem. Lądowania odbywały się na lotnisku Chopina – każdy uczestnik wykonał trzy. Zawody pod patronatem „Przeglądu Lotniczego” relacjonuje Konrad Stasiczak

A oprócz tego:
Lotnicze aktualności z kraju i ze świata, kalendarium imprez lotniczych na 2020 rok, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego m.in. o czym warto wiedzieć… gdy nada się mayday, a także felietony: Piotra Długiewicza o tym, że w łańcuchu bezpieczeństwa może zawieść bynajmniej nie ogniwo uznane za najsłabsze, kpt. Jarosława Czaplickiego o jego doświadczeniach z B737 MAX oraz Szymona Majchera o lotniczym bakcylu, który raz połknięty zmienia nasze życie.

Życzymy miłej lektury
Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2020

Spis numeru: Wrześniowy „Przegląd Lotniczy” już w kioskach i salonach prasowych. Polecamy w nim: VL-3 …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P