Przegląd Lotniczy – sierpień 2020

Spis numeru:

Sierpniowy „Przegląd Lotniczy” już w kioskach i salonach prasowych. Polecamy w nim:

PC-24 – Odrzutowcem na łąkę
Na lądowisku w Narwi na Podlasiu Pilatus prowadził próby lądowania na nawierzchni trawiastej swoim wszechstronnym odrzutowcem, PC-24. Na pokładzie samolotu był Krzysztof Krawcewicz, który opisał spotkanie z tą wyjątkową konstrukcją. Dwusilnikowy odrzutowiec na trawie to niesamowity widok, ale też zupełnie nowe możliwości podróżowania.

Nie jedna, a dwie Iskry
Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła sprawiła miłośnikom polskich konstrukcji lotniczych nie lada niespodziankę: w lipcu oblatała kolejną Iskrę! Samolot nr 1402 wzbił się w powietrze po raz pierwszy po 16 latach od zakończenia służby w wojsku. Historię tej Iskry opisał i sfotografował ją, także w locie, Filip Modrzejewski.

Globe GC-1B Super Swift
Ten samolot wszędzie, gdzie się pojawi, budzi sensację. Każdy pyta, co to za typ. Globe Swift nie wygląda na swoje 70 lat – imponuje nowoczesną, opływową sylwetką. W locie zachwyca też osiągami. Tę ciągle obecną na rynku wtórnym konstrukcję przedstawia na zdjęciach i testuje w locie nasz korespondent Keith Wilson.

Samolot dobrze wytrymowany
Utrzymanie lotu symetrycznego bez nieustannego poprawiania prędkości i kursu to niełatwe zadanie. Jak prawidłowo korzystać z trymerów, co robić gdy samolot nie jest wyposażony w trymer steru kierunku albo trymer lotek – wyjaśnia instr. pil. Krzysztof Krawcewicz, który zwraca też uwagę, że umiejętność utrzymania lotu symetrycznego to nie tylko większy komfort pilota i pasażerów, ale i większe bezpieczeństwo.

BushCat – Kocur krzaczasty
SkyReach BushCat to egzotyczna konstrukcja rodem z RPA. Wielkie koła, mocny jak na ultralajta silnik oraz bogate wyposażenie dodają mu charakteru. Na spotkanie z afrykańskim „Kotem” Andrzej Rutkowski udał się do Rybnika, a tło do sesji fotograficznej stanowiły nasze piękne Beskidy.

Opowiem Ci o samolocie… cz. 3
Wiedza techniczna to nie wiedza tajemna – mechanik i wykładowca Kamil Iwankiewicz po raz kolejny serwuje przyswajalną porcję wiadomości na temat budowy samolotu pasażerskiego dla kandydatów na pilotów liniowych i mechaników. W tej części o konstrukcji skrzydeł i usterzenia.

Mikołaj i Falcon
Filip Modrzejewski przedstawia pilota Mikołaja Tołkacza i jego maszynę – czeski ultralajt o „odrzutowej” nazwie Falcon 2000 S. Samolot został wyposażony w instalację dymną i taśmy LED, dzięki czemu Mikołaj wykorzystuje go nie tylko do latania rekreacyjnego i treningu pilotażu, ale też bierze udział w pokazach lotniczych.

Podgrzewanie formy
Dwudziestu ośmiu pilotów wystartowało w rozegranych w lipcu w Ełku XIII Mazurskich Zawodach Balonowych. Były to pierwsze w tym roku oficjalne zawody połączone z treningiem balonowej kadry narodowej. Relacja Ewy Daszewskiej.

Warszawa nocą
Korzystając z dostępności przestrzeni, cztery załogi wystartowały do nocnego lotu z placu Defilad w centrum Warszawy co opisała Ewa Daszewska. Stolica na nocnych zdjęciach z lotu ptaka prezentuje się nieziemsko.

Rozmowa PLAR – Andrzej Ścibor-Kamiński
Film „Bitwa o Anglię” pozostaje wciąż największą światową promocją dokonań polskich lotników w powietrznych zmaganiach o Wyspy. Z mieszkającym w Australii Andrzejem Ściborem-Kamińskim, który w produkcji z 1969 r. wcielił się w rolę polskiego pilota, rozmawia Krzysztof Krawcewicz.

Jubileusz Jerzego Kwiecińskiego
W sierpniu 70-lecie działalności lotniczej obchodził Jerzy Kwieciński, instruktor pilot szybowcowy, samolotowy, pilot agro, mechanik lotniczy, współzałożyciel wielu świetnie działających do dzisiaj aeroklubów i ośrodków szkolenia lotniczego. Sylwetkę Pana Jerzego przybliża Wiesław Jedynak.

Krzysztof Maruszewski 1954-2020
Wspominamy Krzysztofa „Maruchę” Maruszewskiego, popularnego i lubianego wybitnego mechanika lotniczego, cenionego w kraju i za granicą.

A oprócz tego:
Lotnicze aktualności z kraju i ze świata, kalendarium imprez lotniczych na 2020 rok, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego o asertywności – ważnej i potrzebnej cesze każdego pilota, a także felietony: Piotra Długiewicza o cyfrowych zagrożeniach i konieczności posiadania planu B oraz polemiczny kpt. Jarosława Czaplickiego, który okiem pilota liniowego spogląda na lotniczych komentatorów.

Życzymy miłej lektury
Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2020

Spis numeru: Wrześniowy „Przegląd Lotniczy” już w kioskach i salonach prasowych. Polecamy w nim: VL-3 …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P