Przegląd Lotniczy – wrzesień 2021

Spis numeru:

Wrześniowy numer „Przeglądu Lotniczego” już w kioskach i salonach prasowych, a w nim:

„Kielu”
Znany i rozpoznawalny nie tylko przez pilotów, ale i przez szeroką publiczność, jeden z najbardziej utytułowanych polskich pilotów akrobacyjnych. Zapraszamy do lektury wywiadu z Arturem Kielakiem, z którego dowiecie się m.in., jak wyglądała jego długa i kręta droga do lotniczej kariery oraz jaka jest tajemnica jego sukcesu.

Zawód marzeń
Praca w lotnictwie to nie tylko zawód pilota czy kontrolera ruchu. Odwiedzamy dyżurnych portu na warszawskim Okęciu i przyglądamy się ich pracy – bardzo wymagającej, ale jednocześnie niezwykle satysfakcjonującej – i na pewno nie nudnej.

Jak przyłożyć kątomierz?
Krzysztof Krawcewicz rozwija zagadnienie z podstawowego szkolenia samolotowego. Tym razem pokazuje jak najprościej i najskuteczniej dokonać pomiaru nakazanego kąta drogi, zwłaszcza gdy niewielka długość odcinka trasy nie pozwala zrobić tego w sposób klasyczny.

Uwaga, lina!
Samolociarze często ignorują paralotniarzy i startowiska paralotniowe. Wobec coraz większej liczby wypadków z tego powodu instruktor paralotniowy i pilot samolotowy Maciej Pieńkowski zwraca uwagę na zagrożenia, jakie czekają pilota samolotu, który nawiedza z powietrza miejsca gdzie operuje wyciągarka paralotniowa.

W angielskim w świat – cz. 8
Łukasz Wieczorek odnosi się do podniesienia przez niektóre linie poprzeczki wymagań rekrutacyjnych do co najmniej 5 poziomu biegłości językowej ICAO i wskazuje, co trzeba zrobić, by go zdobyć. Zachęcamy Czytelników do przejścia na wyższy poziom i skosztowania kolejnej porcji zadań z lotniczego angielskiego, tym razem poświęconych silnikom lotniczym.

Rekord
Wingsuiterzy latają niczym ptaki? Fascynujące zdjęcia i relacja z pobicia światowego rekordu w locie w formacji z samolotem. Piotr Walasek opowiada o pomyśle, realizacji, zbieraniu ekipy i organizacji samego rekordowego lotu.

Kawa złoto, Grabowski srebro, Polska brąz
Niedawno Polskę obiegła wieść, że nasz wybitny szybownik Sebastian Kawa po raz szesnasty wywalczył tytuł światowego mistrza. Relację z Szybowcowych Mistrzostw Świata we Francji, podczas których Polacy (nie tylko Sebastian) po raz kolejny udowodnili, że w szybownictwie nie mają sobie równych, sporządził Tomasz Kawa.

Balony na Szlaku Orlich Gniazd
Pierwszy w tym roku Balonowy Puchar Polski odbył się na malowniczym, choć lotniczo wymagającym terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ewa Daszewska relacjonuje przebieg konkurencji oraz towarzyszących rozgrywkom atrakcji dla widzów.

Koncert na cztery Morane’y
Efektowna fotorelacja Filipa Modrzejewskiego prezentuje wywodzącą się z Krosna, pokazową grupę Cellfast Flying Team. Autor relacjonuje rozmowę z członkami zespołu, w której m.in. o historii i działalności formacji, użytkowanych przez nią samolotach, sylwetkach pilotów oraz ich lotniczych dewizach.

Opowiem Ci o samolocie – cz. 15
Kamil Iwankiewicz kontynuuje swoją opowieść o budowie samolotu pasażerskiego, tym razem przyglądając się APU (Auxiliary Power Unit), czyli pomocniczej jednostce zasilającej.

A oprócz tego…
Lotnicze wiadomości z kraju i ze świata, felietony kpt. Jarosława Czaplickiego i Piotra Długiewicza, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego oraz list od Czytelniczki ze wspomnieniem pięknego gestu por. Stanisława Skalskiego z 1939 r. po walce powietrznej oraz refleksją na temat tego, co z niej wynika na dziś.

Życzymy miłej lektury

Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – sierpień 2021

Spis numeru: Sierpniowy numer „Przeglądu Lotniczego” już w sklepie plar.pl oraz w drodze do prenumeratorów …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *