Przegląd Lotniczy – październik 2021

Spis numeru:

Październikowy numer „Przeglądu Lotniczego” już w kioskach i salonach prasowych, a w nim:

Sherwood Ranger – czar dwupłata
Samoloty dwupłatowe zawsze mogą liczyć na zwolenników. Firma TLAC produkująca ultralekkie samoloty Sherwood Ranger (gotowe do lotu i w zestawach do samodzielnego montażu) ma pełne ręce roboty. Nasz brytyjski korespondent Dave Unwin latał Rangerem i jest nim oczarowany. Na uwagę zasługuje też niecodzienny silnik… Artykuł ilustrują zdjęcia Keitha Wilsona.

Lot nad wodą – zgodnie z przepisami
Gdy dla rodzimych pilotów małego lotnictwa Polska robi się zbyt mała, kusi wizja lotów za granicę, w tym – za morze… Dominik Punda zwięźle przytacza przepisy mówiące o sprzęcie wymaganym na pokładzie podczas tego typu lotów, przede wszystkim o kamizelkach ratunkowych.

Topazem na Zachód
Ekolot KR-030 Topaz to polskiej konstrukcji samolot ultralekki, który doceniono nawet za naszą zachodnią granicą. Norbert Telichowski, który ma na tym typie wylatane setki godzin, zdaje relację z lotu przebazowującego z Polski do Niemiec.

Dwie trasy
Polskie krajobrazy widziane z lotu ptaka nie przestają zachwycać. Artykuł Bogusława Kafarskiego stanowi afirmację latania turystycznego po co piękniejszych rejonach naszego kraju.

Opowiem Ci o samolocie – cz. 16
Kamil Iwankiewicz kontynuuje swoją opowieść o budowie samolotu pasażerskiego, tym razem biorąc pod lupę jeden z najważniejszych, najciekawszych i najbardziej złożonych elementów, czyli silnik lotniczy. W pierwszej z kilku części mu poświęconych opisuje jego ogólną budowę i podróż powietrza przez poszczególne sekcje silnika.

Genevation GenPro – nowy akrobata
Na rynku samolotów akrobacyjnych, zdominowanym przez Extrę pojawił się nowy obiecujący typ. Filip Modrzejewski przedstawia zyskującą popularność innowacyjną konstrukcję – Genevation GenPro, węgierski produkt testowany właśnie przez brytyjskich pilotów. Pierwsze sukcesy zawodnicze już są…

Szybowcowe Mistrzostwa Polski Juniorów ’21
49. Szybowcowe Mistrzostwa Polski Juniorów okazały się walką nie tylko między młodymi szybownikami, ale również z trudną pogodą. Relację z zawodów zdaje Marta Biała.

Z Torunia w świat – 64. Puchar Gordona Bennetta
Światowej skali zawody balonowe, po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat rozegrane w Polsce, przeszły do historii. Jest to dobry moment, by przeżyć to jeszcze raz. Ewa Daszewska szczegółowo relacjonuje przebieg emocjonujących zawodów z ich licznymi zwrotami akcji.

Młodzi mistrzowie
Leszno to nie tylko szybowce – to także baloniarstwo i liczne imprezy balonowe. W tym roku zorganizowano tu 5. Mistrzostwa Świata Juniorów Balonów na Ogrzane Powietrze. O przebiegu zawodów i sukcesie Polaków, także organizacyjnym, pisze Ewa Prawicka-Linke.

Aviation Expo ’21
Kielce nie zawiodły – we wrześniu odbyła się tam kolejna edycja lotniczych targów Aviation Expo, ważnych nie tylko z komercyjnego punktu widzenia, ale też jako okazja do integracji lotniczego środowiska. Krzysztof Krawcewicz omawia różnorodność statków powietrznych, wydarzeń oraz atrakcji, które zdefiniowały tegoroczne targi.

A oprócz tego…
Lotnicze wiadomości z kraju i ze świata, felietony kpt. Jarosława Czaplickiego i Piotra Długiewicza, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego o październikowym lataniu.,oraz kolejna porcja zadań z języka angielskiego tym razem na temat silników.

Życzymy przyjemnej lektury!

Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – sierpień 2021

Spis numeru: Sierpniowy numer „Przeglądu Lotniczego” już w sklepie plar.pl oraz w drodze do prenumeratorów …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Śmigłowcowe Mistrzostwa Polski – 10.08. 2024 Płock