Przegląd Lotniczy – listopad 2021

Spis numeru:

Już jest listopadowy numer „Przeglądu Lotniczego”, a w nim:

Nocny Cruiser
Ta czeska konstrukcja ma wielu zwolenników, również w Polsce. Za co piloci kochają PS-28, czym różni się wersja N, jakie warunki musiał spełnić Cruiser, aby zostać dopuszczonym do lotów nocnych? Tego oraz wiele więcej dowiecie się po przeczytaniu artykułu Krzysztofa Krawcewicza.

Su-29 akrobacyjny potwór
Radziecka potęga – Suchoj Su-29 to młodsze rodzeństwo Su-26, który jest postrzegany jako jeden z trzech najtrudniejszych akrobacyjnych taildraggerów. Obie maszyny budzą szacunek wśród wielu pilotów graniczący ze strachem, zwłaszcza tych z Zachodu. O lataniu na akrobacyjnym potworze jak go nazywa, pisze znany czytelnikom pilot doświadczalny Bob Davy.

Taniec na wietrze
Zawody śmigłowcowe powoli odżywają po pandemicznym zastoju. W Aeroklubie Ziemi Mazowieckiej rozegrały się Helicopter Races, w lekko uproszczonej formie i ze specjalną klasą dla załóg o minimalnym doświadczeniu. Miłosz Rusiecki relacjonuje nam przebieg rozgrywek, w których wbrew pozorom szybkość nie jest najważniejsza.

Lot przez wodę
Czy wiesz jakie warunki należy spełnić i co zabrać ze sobą na pokład gdy planujesz wykonać lot nad rozległym obszarem wodnym? Dominik Punda, który m.in. sprowadził Iskierkę z za oceanu z powrotem do Polski, radzi jak się przygotować i o czym należy pamiętać.

?Specjalnym? na Maltę
Loty samolotem, zwłaszcza poza granice kraju to niesamowite przeżycie, jednak wiąże się ono z odpowiednim przygotowaniem nie tylko siebie ale również samolotu… zwłaszcza gdy wybieramy się w podróż statkiem powietrznym kategorii ?specjalny?. Swoją podróż RV-7 na Maltę opisuję Jędrzej Radzikowski.

Co się zmieni – Prawo i Przepisy
Zbliża się nowelizacja, która niesie za sobą zmiany w Prawie Lotniczym. Anna Konert oraz Patrycja Rejnowicz wyjaśniają czego będą one dotyczyć. Jeśli chcesz kandydować do zespołu Rzecznika Praw Pasażerów czy też założyć lotnisko użytku publicznego koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dodatkowo poruszany jest temat kontroli trzeźwości.

Lotnicza Warmia
Pierwsza Sierpniókwa Lotnicza, czyli wspólny projekt z miłości do latania. O tym jak spotkanie kilku znajomych zmieniło się w imprezę lotniczą, która zgromadziła pilotów z całej polski, sympatyków latania oraz mieszkańców Gryźlin i okolic pisze Julia Janicka.

Trafić w taśmę
Sezon szybowcowy zbliża się ku końcowi, próżno już podejmować próbę lotu na trasę, jednak wrzesień jest miesiącem rywalizacji szybowników w nieodłącznym elemencie każdego lotu – lądowaniu. Wiktor Krawcewicz relacjonuje nam swój udział w takich zawodach zorganizowanych w Narwii.

Aeropiknik z tradycją
Ewa Daszewska przybliży nam przebieg Pucharu Polski balonów na ogrzane powietrze, które ze względów pandemicznych miały, aż dwuletnią przerwę.

Z angielskim w świat – cz. 10
Kolejny krok w windowaniu poziomu znajomości języka angielskiego. Tym razem Łukasz Wieczorek przybliża nam zwroty, które urozmaicą naszą wypowiedź, czyli idiomy i frazeologizmy niezbędne do uzyskania ICAO Level 5.

Wojenne obrazy
Ważne historyczne sceny z Bitwy o Anglię, desantu pod Arnhem, czy zwykłego codziennego trudu bitewnego lotników polskich… Czy bez fotografa da się je upamiętnić? Owszem! Za sprawą Piotra Górki, który ilustruje sceny z historii polskiego lotnictwa czasu II Wojny Światowej.

A oprócz tego…
Lotnicze wiadomości z kraju i ze świata, felietony kpt. Jarosława Czaplickiego, który rozważa o tym jaka będzie pozycja pilota liniowego za kilka lat, Piotra Długiewicza o roli mentalnego treningu w nauce pilotażu, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego ? na czasie ? o oblodzeniu płatowca.

Życzymy miłej lektury

Redakcja PLAR

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – sierpień 2021

Spis numeru: Sierpniowy numer „Przeglądu Lotniczego” już w sklepie plar.pl oraz w drodze do prenumeratorów …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *