Boeing B-17 Flying Fortress „Sally-B”. fot.: Marek Chmiel

Boeing B-17 „Sally-B” znów lata!

Ostatni zdatny do lotu samolot Boeing B-17 Flying Fortress „Sally-B” w Europie otrzymał zezwolenie CAA UK i FAA na ponowne loty po uziemieniu w maju br. przez FAA całej floty ocalałych B-17 z powodu wykrycia pęknięć w strukturze dźwigara innej Latającej Fortecy w USA.

Zalecane w dyrektywie FAA badania przeprowadzono w hangarze brytyjskiego Imperial War Museum.

„Ponieważ „Sally-B” opuściła swój zimowy dom w hangarze T2 North w Duxford kilka tygodni wcześniej, pilnie potrzebowaliśmy miejsca w hangarze, aby przeprowadzić kontrolę. I zgadnijcie co – Imperial War Museum przybyło nam na ratunek, wpuszczając naszego B-17 do ich ogromnego hangaru , dziękujemy IWM” – napisała Elly Sallingboe stojąca na czele organizacji charytatywnej „B-17 Preservation” która opiekuje się „Sally-B”.

Po uzyskaniu zezwolenia historyczny bombowiec wziął udział w dwóch pokazach lotniczych w dniach 24 i 30. 06 br.

„Sally-B” gościła w Polsce w 2006 roku z okazji 62 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i dla uczczenia pamięci lotników USAAF poległych nad Warszawa w Operacji Frantic.
fot.: Marek Chmiel

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Wnętrze kabiny pasażerskiej Boeinga 737 MAX Alaska Airlines (lot 1282) po lądowaniu. fot. CNN

737 MAX 9 zawieszone po awarii lotu Alaska Airlines 1282

Boeing 737 MAX 9 linii Alaska Airlines lądował awaryjnie krótko po starcie z Portland w …

Jeden komentarz

  1. Świetny artykuł. W czasie poszukiwania w internecie potrzebnych informacji znalazłam ten artykuł. Wielu osobom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale tak nie jest, stąd też moje zaskoczenie. Muszę podziękować za Twój trud. Będę polecał to miejsce i częściej tu zaglądał, aby przejrzeć nowe posty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P