fot. Doroni Aerospace

Doroni H1 wykonał pierwszy lot pilotowany

Osobisty eVTOL H1 firmy Doroni Aerospace 03.07 br wykonał pomyślnie pierwszy pilotowany test w locie. Test odbył się w firmowym hangarze w Pompano Beach na Florydzie.

W czasie testu piłowany przez założyciela i dyrektora generalnego firmy – Dorona Merdingera – eVTOL H1 wystartował, zawisł i wykonał kilka manewrów, a następnie wylądował.

Warty 195 000 dolarów H1 będzie miał zasięg do 100 kilometrów na jednym ładowaniu i będzie latał z prędkością około 160 km/h. Firma certyfikuje go w kategorii lekkich samolotów sportowych FAA, co oznacza, że można nim będzie latać bez licencji pilota, po 15 h teorii i pięciu godzinach samodzielnego lotu.

Doroni spodziewa się, że zacznie dostarczać samolot w 2024 roku, wkrótce po uzyskaniu certyfikatu.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

eVTOL Joby. fot. Joby Aviation Inc.

eVTOL Joby otrzymał SAC FAA

Joby Aviation Inc. otrzymała 28.06 br specjalny certyfikat zdatności do lotu (SAC) dla swojego pierwszego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *