Przegląd Lotniczy – 7/2023

Przegląd Lotniczy 7/2023

W lipcowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy:

Shark – rekin przestworzy – nawet jak ktoś nie zna jego nazwy – odgadnie ją po jego wyglądzie. Ten szybki samolot na dalekie dystanse zasłynął z przelotu dookoła świata Zary Rutherford. Jak się na nim lata, sprawdzał Kuba Śliwiński, a zdjęcia w locie wykonał Andrzej Rutkowski..

IFR dla każdego – dla podniesienia bezpieczeństwa pilotów z licencją PPL w General Aviation wprowadzono uprawnienie BIR. Kto i jak może z niego skorzystać pisze Michał Zienkiewicz.

D-Day w Normandii – Filip Modrzejewski przedostał się Piperem Saratogą przez Kanał la Manche z Anglii do Cherbourga aby z pokładu Herculesa dokumentować pokazowe manewry US Air Force upamiętniające największą operację desantową II Wojny Światowej.

Bajkowa Północ – czerwiec ze względu na długi dzień to dla pilotów general aviation najlepszy moment do ataku na Nordkap. Pełna relacja Tomasza Majora, w tym kilka rad i przestróg, oraz niesamowite inspirujące zdjęcia Skandynawii z powietrza. Kto następny?

Kolorowe skrzydła nad Polską cz.2 – era Turboletów i Kingairów, których kolorystykę, wyposażenie i historię służby zebrał Tomasz Ossowski.

Sezon imprez i pokazów jest w pełni, nie sposób wziąć udział we wszystkich, ale najważniejsze z nich znalazły się w naszych relacjach, by Czytelnicy w ten sposób zaległości nadrobili. A zatem:

Ultralajty w Lesznie – udaną II edycją targi ULDL wpisały się na listę imprez cyklicznych w Polsce. To cieszy, bo środowisku brakowało takiej branżowej imprezy, o charakterze zlotu, w czasie której można samoloty nie tylko oglądać ale również wypróbować je w powietrzu.

Czas śmigieł… i nie tylko – „Le temps des helices” w Fertes-Alais to największe w Europie pokazy samolotów historycznych ze wszystkich epok rozwoju lotnictwa. Relację zapewnił Kamil Winek.

AirShow Świdnik powrócił – z dużym rozmachem po kilkuletniej przerwie najpierw covidowej, potem spowodowanej ograniczeniami powrócił AirShow Świdnik z bogatym repertuarem – relacja.

Jedyna taka sesja – pokazy lotnicze obserwujemy z ziemi. Filip Modrzejewski zabiera nas na w powietrze, gdzie samoloty biorące udział w pokazie pozują do zdjęć W ten sposób z góry dostaliśmy to co najlepsze z kolejnej imprezy – AirShow Mielec. Trzeba przyznać: pięć prywatnych odrzutowców w formacji (trzy Iskry i dwa Limy) to jest już siła!

Zmysł spottera – z rozmowy z laureatem tegorocznych Cumuslusów, Danielem Puciłowskim dowiecie się jak wygląda lotnictwo widziane przez obiektyw i co może stać się inspiracją podczas typowych pokazów do zrobienia zdjęcia innego niż wszystkie.

Felietony:

  • Jarosława Czaplickiego – dokończenie historii o wyczynach polskich pilotów we Włoszech w latach 90.,
  • Piotra Długiewicza – lipcowe rozważania między powietrzem a wodą,
  • Redaktora Naczelnego Krzysztofa Krawcewicza – o tym, żeby popisy pilotażu pozostawić mistrzom na pokazy i nie serwować ich ad hoc przypadkowej publiczności przy okazji zlotu czy odwiedzin na obcym lotnisku.

Zapraszamy do lektury!

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – 9/2023

We wrześniowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy: Limy – historia wskrzeszona – należące do Fundacji Eskadra …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Śmigłowcowe Mistrzostwa Polski – 10.08. 2024 Płock