fot. Alef Aeronautics Inc.

Latający samochód Alef otrzymał SAC FAA

W 100% elektryczny, mogący poruszać się po drogach publicznych latający samochód zaprojektowany przez Alef Aeronautics jako pierwszy pojazd tego typu otrzymał specjalny certyfikat zdatności (SAC – Special Airworthiness Certification) FAA.

Certyfikaty SAC są wydawane dla statków powietrznych, które nie spełniają kryteriów „standardowych” statków powietrznych, ale mogą być bezpiecznie eksploatowane z ograniczeniami określonymi w przepisach lotniczych i/lub przez inspektora FAA np. w niektórych przypadkach nie mogą przewozić pasażerów i mogą być przeznaczone do operacji tylko nad obszarami słabo zaludnionymi lub nad wodą.

Producent otrzymał już znaczną liczbę zamówień, ale pojazd wyceniony na 300 000 USD będzie na razie poza zasięgiem finansowym większości potencjalnych klientów.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

fot. Doroni Aerospace

Doroni H1 wykonał pierwszy lot pilotowany

Osobisty eVTOL H1 firmy Doroni Aerospace 03.07 br wykonał pomyślnie pierwszy pilotowany test w locie. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *