Przegląd Lotniczy – 10/2023

Przegląd Lotniczy numer 10/2023

W październikowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy

Holówka z certyfikatem – Lightwing AC4 GT – ta szwajcarska konstrukcja oprócz bardzo dobrych osiągów nawet z bardzo ciężkim szybowcem na ogonie, ma jedną zaletę, którą młodzi piloci docenią – jest certyfikowana wg przepisów CS-23, dzięki czemu można holując budować nalot. Zdjęcia w locie: Andrzej Rutkowski.

Moja przygoda z Rockwellem – kto marzy o własnym samolocie przegląda liczne oferty na rynku wtórnym, gdzie można znaleźć prawdziwe rarytasy – konstrukcje oryginalne, w okazyjnej cenie. Druga strona medalu, to wysiłek włożony w renowację i ewentualny remont. Czy to się opłaca? Jan Foryś poszedł tą drogą i stara się odpowiedzieć na to pytanie – z nieoczekiwaną pointą.

Robin z dostawą – Filip Modrzejewski opisuje przelot z Anglii do Polski, w którym przebazował do Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu jego nowy nabytek – Robina 2160 do szkoleń UPRT.

Nowe życie Gawrona – PZL 101 Gawron to nowa pozycja we flocie Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła. Pięknie odrestaurowany przyciąga wzrok swoim niezwykłym kolorem. Przyglądał mu się w locie i na ziemi Filip Modrzejewski, a prezentował Kuba Kubicki.

Wzór nad wzorami – wzór na siłę nośną zawiera wszystko to, co pilot powinien wiedzieć o lataniu. Kto miał opory z jego przyswojeniem podczas kursu teoretycznego, pozbędzie się ich po lekturze artykułu Krzysztofa Krawcewicza w dziale Pilotaż, który wykazuje, że ten wzór to nie teoria, lecz czysta praktyka.

Impresje po Air Show Radom – ta najważniejsza w Polsce impreza lotnicza wróciła po długiej przerwie, nie tracąc swojej rangi ani popularności. Relacja Marka Chmiela.

Śmigłowce w Płocku – I Światowy Zlot Śmigłowców w Płocku dorównał swojej szumnej nazwie, o czym świadczy relacja Miłosza Rusieckiego i wywiad z jego organizatorką, Przewodniczącą Komisji Wiropłatowej FAI, Serafiną Ogończyk-Mąkowską.

Szybowce wróciły nad Leszno – pod tym tytułem kryje się pełna refleksji relacja Tomasza Kawy z 21 Mistrzostw Europy w klasach Open, 18 m i dwumiejscowej – które, a jakże, przyniosły polskim szybownikom liczne medale.

„Starty zatwierdzone” – choć bez medalu, ale jest i doświadczenie i przygoda. Zawody szybowcowe Ostrów Glide ’23 opisane z perspektywy młodej zawodniczki – relacja Marty Białej.

Lot o wszystko – wielkim sukcesem polskiej ekipy zakończyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w Balonach na Ogrzane Powietrze rozegranych w Grudziądzu. Decydujący o wyniku zmagań był ostatni lot, w którym Jakub Dziedziak wywalczył złoty medal. Relacja Ewy Daszewskiej

Felietony:

  • Jarosława Czaplickiego o tym, że check-lista nie powinna wyłączać myślenia,
  • Piotra Długiewicza o tym jak latanie w General Aviation może dostarczać nieprawdopodobnych  przeżyć
  • Redaktora naczelnego Krzysztofa Krawcewicza o tym, że edukacja czyni pilota.

Zapraszamy do lektury!

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – 8/2023

Sierpniowy numer Przeglądu Lotniczego już w kioskach, a w nim: P-Mentor – jeden do wszystkiego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P