Przegląd Lotniczy – 8/2023

Przegląd Lotniczy 8/2023

Sierpniowy numer Przeglądu Lotniczego już w kioskach, a w nim:

P-Mentor – jeden do wszystkiego – ten samolot spowodował przełom w szkoleniach lotniczych, certyfikowany do lotów IFR, bogato wyposażony, i… napędzany przez silnik Rotax 912. Do tego dopuszczony do szkoleń UPRT. P-Mentora w locie, jednego z dwóch użytkowanych przez szkołę Bartolini Air, testował Jakub Śliwiński, a zdjęcia w burzowej scenerii wykonał Andrzej Rutkowski.

Caribbean Blue – ten artykuł zainspiruje wszystkich, którzy ze swojej licencji chcieliby zrobić użytek lepszy niż loty „wokół komina”. Piotr Sieradzan pokazuje, że można dostać się rejsowym samolotem w ciekawe miejsce na ziemskim globie wypożyczyć z lokalnego aeroklubu samolot i… napawać się z powietrza zapierającymi dech widokami przelatując po wyspach. Martynika, Antigua, Grenadyny – to piękne miejsca, których prawdziwe piękno można odkryć tylko z powietrza. Nadto: garść ważnych informacji praktycznych.

Jak działa linia lotnicza – ciekawych miejsc pracy w lotnictwie jest wiele – w tym numerze o zadaniach działu operacyjnego, czyli tego w którym się najwięcej dzieje…

Sztuka zniżania – wysokość przelotową trzeba w pewnym momencie opuścić. Kiedy należy to zrobić i jakie utrzymywać parametry by zniżanie było komfortowe dla pasażerów i silnika – proste wzory do obliczeń w pamięci podaje Krzysztof Krawcewicz.

Uwaga, strefa lotów lotniska Pobiednik – już po wydaniu ostatniej mapy VFR zmienił się status Pobiednik Area obecnie jest to strefa TRA, przestrzeń klasy G wydzielona z TMA Kraków. PAŻP apeluje do załóg z niej korzystających o zachowanie odpowiednich odległości od jej granic

Samolot – temat rzeka – dla przygotowujących się do egzaminu z lotniczego angielskiego Łukasz Wieczorek podaje sposób jak wypracować sobie dobrą ocenę wykorzystując temat nam znany i na który możemy mówić dowolnie długo. Do tego – praktyczne słownictwo.

Orły na radomskim niebie – już za kilka tygodni odbędą się długo wyczekiwane przez pasjonatów lotnictwa pokazy Air Show Radom. Informacje otrzymane od Organizatorów o tym, jakie atrakcje w ostatni weekend sierpnia czekają na Was w powietrzu i na ziemi opracował Marek Chmiel.

Show z Tatrami w tle – relacja z bardzo udanych i bogatych w program pokazów lotniczy w Nowym Targu.

Kolorowe skrzydła nad Polską – w ostatniej części tryptyku o „Papugach” Tomasz Ossowki wymienia liczne osoby zaangażowane przez lata w dokonywanie inspekcji lotniczej pomocy radionawigacyjnych a także wyjaśnia zasady dokonywania pomiarów.

Gazowcem do Anglii – polscy baloniarze Przemysław Mościcki i Piotr Lubaczewski wzięli w czerwcu udział w ekscytującym przelocie pod komendą Wilhelma Eimersa wielokrotnego zwycięzcy Gordona Bennetta – spod Hanoweru przez Morze Północne do Anglii

Spotkanie z Extrą – efekty nowej sesji zdjęciowej Filipa Modrzejewskiego, któremu do zdjęć pozował utytułowany zawodnik Maciej Kulaszewski na samolocie Extra 330 LX.

Felietony:

  • Jarosława Czaplickiego, o tym, że pilot to zawód wysokiego społecznego zaufania, mimo że wielu jego reprezentantów robi wszystko… żeby tak nie było;
  • Piotra Długiewicza, o tym jak się dostać do  raju General Aviation czyli rozpocząć latanie w Stanach Zjednoczonych
  • Redaktora naczelnego Krzysztofa Krawcewicza, o tym co wynika dla nas z wypadku lotniczego naszych kolegów, nawet gdy nie latamy na danym samolocie, w danym miejscu i na podobne zadania.

Zapraszamy do lektury!

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – 9/2023

We wrześniowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy: Limy – historia wskrzeszona – należące do Fundacji Eskadra …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P