Przegląd Lotniczy – 12/2023

Przegląd Lotniczy 12/2023

W grudniowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy

Komfortowy GTL – przedstawiamy najnowszy top-produkt Manufaktury Krzysztofa Wronowskiego – Argon GTL, pierwszy na świecie wiatrakowiec do którego zastosowano silnik Rotax 916 o mocy 160 KM. Krzysztof Krawcewicz docenia go szczególnie zimową porą…

Odprawa przed lotem – jednym z wątków jakie mogą się pojawić na egzaminie językowym, jest przygotowanie do lotu i odprawa przed lotem – niestrudzony Łukasz Wieczorek przygotowuje nas do podniesienia poziomu wypowiadania się po angielsku na poziom ICAO przynajmniej 5

Białe klify na weekend – latanie w brytyjskiej przestrzeni powietrznej nie jest trudne, o ile się solidnie przygotujemy do lotu – przekonuje Filip Modrzejewski i zabiera nas w lot na wyspę Wight.

Kręgi na wietrze – silny wiatr odchylony od kierunku pasa utrudnia zbudowanie kręgu i wyjście na prostą – jak sobie z tym i innymi manewrami radzić pisze instr. Krzysztof Krawcewicz.

Gdy nafta lotnicza ożyje – w karierze pilota zawodowego oprócz umiejętności, liczy się to, jak postąpi w sytuacji nieprzewidzianej. O pewnym locie z przygodą a potem wielotygodniowym szukaniu jej przyczyny, pisze pilot śmigłowcowy Błażej Morawski. Przyczyna – zaskakująca. Artykuł ku przestrodze.

Awiacja według Tomasza – Tomasz Major słynie ze swojej pasji odnawiania oblicza lotnictwa prywatnego. Swoje pomysły realizuje niezwłocznie i z sukcesem. Poczynaniom energicznego właściciela trzech samolotów i czterech lądowisk a przy tym autora poradników dla sobie podobnych entuzjastów, przygląda się ze zdumieniem i podziwem Krzysztof Krawcewicz.

Historia LOPP – sto lat temu powstała organizacja społeczna o charakterze paramilitarnym, zajmująca się popularyzacją lotnictwa i obrony cywilnej w przedwojennej Polsce. Dziedzictwo jej zaledwie 16 lat istnienia przetrwało do dziś – historię LOPP przedstawił Jarosław Dobrzyński.

Aeropiknik na finał – Balonowy Puchar Polski 2023 zakończyło rozegranie zawodów w Paczkowie. Relację pełną malowniczych zdjęć zapewniła Ewa Daszewska.

W parze z indyjską Iskrą – Połączone siły Fundacji Dywizjon 303 oraz Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła przywróciły polskiemu niebu kolejną Iskrę, tym razem jest to egzemplarz z… egzotyczną historią. Pięknie wygląda i pięknie lata co udokumentował zdjęciami Filip Modrzejewski

Felietony:

  • Jarosława Czaplickiego – o liczbie 65 i jej znaczeniu dla pilotów latających w przewozie
  • Piotra Długiewicza – o strefach czasowych na ziemskim globie, dla odprężenia studentów kursów teoretycznych ATPL mierzących się właśnie z nawigacją
  • Redaktora naczelnego Krzysztofa Krawcewicza – refleksje na temat sensu latania w zimie

Zapraszamy do lektury!

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – 8/2023

Sierpniowy numer Przeglądu Lotniczego już w kioskach, a w nim: P-Mentor – jeden do wszystkiego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P