Samoloty Daher Kodiak i TBM. fot. Daher

Daher ogłosił wyniki sprzedaży za rok 2023

Daher poinformował o dostarczeniu łącznie 74 samolotów jednosilnikowych samolotów turbośmigłowych TBM (56 TBM 960 i 910,) i Kodiak (18 Kodiak 100 i 900) w 2023 r. Firma podała również, że zarejestrowała zamówienia na kolejne 100 samolotów z dostawą w tym roku i na początku 2025 r.

Większość TBM dostarczonych w 2023 r. to TBM 960, a największy ich procent trafił na rynek północnoamerykański. Spośród tych samolotów 43 trafiło do Stanów Zjednoczonych, a dwa do Kanady. Pozostała część dostaw obejmowała 7 w Europie, 3 w Ameryce Łacińskiej i jeden w Azji. Liczby oznaczają ogólny poziom dla producenta OEM od 2022 r., odzwierciedlając wyzwania wciąż stojące przed światowym przemysłem lotniczym i kosmicznym, związanym zarówno z łańcuchem dostaw, jak i utrzymaniem stałej siły roboczej.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Elysian E9X - 90 miejscowy samolot pasażerski zasilany z akumulatorów. fot. Elysian

Elysian E9X – samolot pasażerski zasilany z akumulatorów

Holenderski start-up lotniczy Elysian ujawnił opracowany we współpracy z Politechniką w Delft projekt jednego z …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje