Pierwsze zamówienie na 160 egzemplarzy w imieniu linii lotniczej Pan American Airways złożył Charles Lindbergh (czwarty od prawej). fot. Dassault Aviation

Dassault świętuje jubileusz 60. lecia Falconów

4.05.1963 r. został oblatany prototyp Mystère 20, pierwszego odrzutowca biznesowego Dassault Aviation (przemianowanego w 1966r. na Falcon 20), od tego czasu dostarczono klientom z całego świata ponad 2700 Falconów.

Pierwsze zamówienie na 160 egzemplarzy w imieniu linii lotniczej Pan American Airways złożył Charles Lindbergh (czwarty od prawej). fot. Dassault Aviation
Pierwsze zamówienie na 160 egzemplarzy w imieniu linii lotniczej Pan American Airways złożył Charles Lindbergh (czwarty od prawej).
fot.: Dassault Aviation

Co dekadę, w maju firma Dassault wprowadza na rynek nowy model Falcona. Kolejnym będzie Falcon 10X, który ma wejść do służby w 2025 roku. Będzie miał najszerszą i najwyższą kabinę w swojej klasie – 2,76 x 2,0m, zasięg 13890 km i prędkość maksymalną 0,925 M.

Najnowszy członek rodziny - Falcon 10X.
fot. Dassault Aviation
Najnowszy członek rodziny – Falcon 10X.
fot. Dassault Aviation

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Samoloty Daher Kodiak i TBM. fot. Daher

Daher ogłosił wyniki sprzedaży za rok 2023

Daher poinformował o dostarczeniu łącznie 74 samolotów jednosilnikowych samolotów turbośmigłowych TBM (56 TBM 960 i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje