Rafale Solo Display - Air Baltic 2021. fot. Marek Chmiel

Gwiazdy Air Show: Rafale Solo Display

Rafale Solo Display jest, podobnie jak Zespół Akrobacyjny Patrouille de France, ambasadorem Francuskich Sił Powietrznych i Kosmicznych. Od momentu powstania w 2009 r. był obecny na licznych wydarzeniach, których celem było zaprezentowanie przewagi powietrznej Rafale, bycie reprezentantem francuskiego lotnictwa za granicą oraz pokazanie kunsztu i wyszkolenia załóg tego komponentu francuskich sił zbrojnych.

Pierwotnie Rafale Solo Display był integralną częścią zespołu samolotów-demonstratorów Dassault Aviation, następnie została przekazany Siłom Powietrzno-Kosmicznym.

Oficjalna strona Rafale Solo Display

Oficjalna strona Air Show Radom 2023


Francuskie Siły Powietrzne i Kosmiczne

Francuskie Siły Powietrzne i Kosmiczne (fr. Armée de l’Air et de l’Espace) swoje tradycje wywodzą od pierwszych zorganizowanych sił powietrznych na świecie, których zalążek powstał w 1909 roku, poprzez zakup kilku samolotów dla armii i powstanie pierwszej placówki wojskowej w Vincennes. Od 1912 roku znane jako Aéronautique Militaire początkowo podporządkowane były armii lądowej, pod nazwą Armée de l’air, jako rodzaj francuskich sił zbrojnych, powstały w 1934 roku. W lipcu 2019 roku prezydent Emmanuel Macron ogłosił, że chce zmienić ich nazwę na „Siły Powietrzne i Kosmiczne” i utworzyć w ich ramach Dowództwo Kosmiczne. Oficjalną informacje o zmianie nazwy sił powietrznych Francji dokonał Minister Sił Zbrojnych Florence Parly 24 lipca 2020 r. w Salon-de-Provence. Zmiana nazwy weszła w życie 11 września 2020 roku.

Oficjalna strona Armée de l’Air et de l’Espace


Dassault Rafale

Dassault Aviation Rafale dwusilnikowy wielozadaniowy samolot myśliwski ze skrzydłami typu delta, w układzie tzw. kaczki, produkowany od lat 90. XX wieku.

Określany jako samolot omni rôle, czyli nadający się do wszystkich zadań, w przeciwieństwie do tzw. myśliwców wielozadaniowych, które mają rolę pierwszoplanową (myśliwca) i drugoplanową (zazwyczaj bombowca, samolotu wsparcia, rozpoznawczego itp.). Rafale może przestawić się z jednej roli na inną podczas wykonywania zadania. Pierwszym samolotem o takich własnościach był amerykański F/A-18 Hornet.

Rafale jest produkowany w trzech wersjach, jako jedno- i dwumiejscowy samolot operujący z lotnisk na lądzie i jednomiejscowej bazującej na lotniskowcach.

Najważniejsze dane taktyczno – techniczne:

 • długość: 115,27 m
 • rozpiętość: 10,8 m
 • wysokość: 5,3 m
 • masa własna: 9 100 kg
 • maksymalna masa startowa: 23 800 kg
 • napęd: 2× SNECMA M88-2 o ciągu 151,24 kN z dopalaniem
 • prędkość maksymalna: ok. 1,8 Ma
 • prędkość wznoszenia: 333 m/s
 • zasięg: 3 700 km

Najistotniejsze elementy wyposażenia:

 • wielofunkcyjny radar THALES RBE2,
 • SPECTRA (Self-Protection Equipment to Counter Threats for Rafale Aircraft), wielozakresowy zintegrowany zestaw środków wykrywania zagrożeń i systemów obronnych,
 • znacznik laserowy DEMOCLES.

Uzbrojenie:

 • działko GIAT 30/719B kal. 30 mm.
 • pociski powietrze-powietrze: MBDA MICA IR/EM, AIM-9 Sidewinder, AIM-132 ASRAAM, AIM-120 AMRAAM, MBDA Meteor, MBDA Magic 2,
 • pociski powietrze-ziemia: MBDA Apache, SCALP EG, AASM, GBU, AM 39 Exocet, AS30L Laser,
 • pocisk nuklearny ASM.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

XXV Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa 2024. fot. Marek Chmiel

Mazury Air Show 2024 – list otwarty Prezesa AKJ

Tegoroczna edycja Mazury AirShow nawiązuje do wieloletniej tradycji spotkań środowiska lotniczego na należącym do Aeroklubu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P