Rafale Solo Display jest, podobnie jak Zespół Akrobacyjny Patrouille de France, ambasadorem Francuskich Sił Powietrznych i Kosmicznych. Od momentu powstania w 2009 r. był obecny na licznych wydarzeniach, których celem było zaprezentowanie przewagi powietrznej Rafale, bycie reprezentantem francuskiego lotnictwa za granicą oraz pokazanie kunsztu i wyszkolenia załóg tego komponentu francuskich sił zbrojnych.
Pierwotnie Rafale Solo Display był integralną częścią zespołu samolotów-demonstratorów Dassault Aviation, następnie została przekazany Siłom Powietrzno-Kosmicznym.
Oficjalna strona Rafale Solo Display
Oficjalna strona Air Show Radom 2023
Francuskie Siły Powietrzne i Kosmiczne
Francuskie Siły Powietrzne i Kosmiczne (fr. Armée de l’Air et de l’Espace) swoje tradycje wywodzą od pierwszych zorganizowanych sił powietrznych na świecie, których zalążek powstał w 1909 roku, poprzez zakup kilku samolotów dla armii i powstanie pierwszej placówki wojskowej w Vincennes. Od 1912 roku znane jako Aéronautique Militaire początkowo podporządkowane były armii lądowej, pod nazwą Armée de l’air, jako rodzaj francuskich sił zbrojnych, powstały w 1934 roku. W lipcu 2019 roku prezydent Emmanuel Macron ogłosił, że chce zmienić ich nazwę na „Siły Powietrzne i Kosmiczne” i utworzyć w ich ramach Dowództwo Kosmiczne. Oficjalną informacje o zmianie nazwy sił powietrznych Francji dokonał Minister Sił Zbrojnych Florence Parly 24 lipca 2020 r. w Salon-de-Provence. Zmiana nazwy weszła w życie 11 września 2020 roku.
Oficjalna strona Armée de l’Air et de l’Espace
Dassault Rafale
Dassault Aviation Rafale dwusilnikowy wielozadaniowy samolot myśliwski ze skrzydłami typu delta, w układzie tzw. kaczki, produkowany od lat 90. XX wieku.
Określany jako samolot omni rôle, czyli nadający się do wszystkich zadań, w przeciwieństwie do tzw. myśliwców wielozadaniowych, które mają rolę pierwszoplanową (myśliwca) i drugoplanową (zazwyczaj bombowca, samolotu wsparcia, rozpoznawczego itp.). Rafale może przestawić się z jednej roli na inną podczas wykonywania zadania. Pierwszym samolotem o takich własnościach był amerykański F/A-18 Hornet.
Rafale jest produkowany w trzech wersjach, jako jedno- i dwumiejscowy samolot operujący z lotnisk na lądzie i jednomiejscowej bazującej na lotniskowcach.
Najważniejsze dane taktyczno – techniczne:
- długość: 115,27 m
- rozpiętość: 10,8 m
- wysokość: 5,3 m
- masa własna: 9 100 kg
- maksymalna masa startowa: 23 800 kg
- napęd: 2× SNECMA M88-2 o ciągu 151,24 kN z dopalaniem
- prędkość maksymalna: ok. 1,8 Ma
- prędkość wznoszenia: 333 m/s
- zasięg: 3 700 km
Najistotniejsze elementy wyposażenia:
- wielofunkcyjny radar THALES RBE2,
- SPECTRA (Self-Protection Equipment to Counter Threats for Rafale Aircraft), wielozakresowy zintegrowany zestaw środków wykrywania zagrożeń i systemów obronnych,
- znacznik laserowy DEMOCLES.
Uzbrojenie:
- działko GIAT 30/719B kal. 30 mm.
- pociski powietrze-powietrze: MBDA MICA IR/EM, AIM-9 Sidewinder, AIM-132 ASRAAM, AIM-120 AMRAAM, MBDA Meteor, MBDA Magic 2,
- pociski powietrze-ziemia: MBDA Apache, SCALP EG, AASM, GBU, AM 39 Exocet, AS30L Laser,
- pocisk nuklearny ASM.












