Występ RAF Typhoon Display Team podczas pokazów lotniczych jest zwieńczeniem miesięcy ciężkiej pracy, szczegółowych przygotowań i wspólnych wysiłków zespołu odpowiedzialnego za jego realizację. Chociaż to pilot prezentuje samolot, jednak Flt Lt Matthew Brighty nie może rozpocząć wykonywania swojej pracy bez niesłabnącego zaangażowania i wsparcia ze strony oddanej grupy profesjonalistów tworzących ten zespół.
Oficjalna strona RAF Typhoon Display Team
Oficjalna strona Air Show Radom 2023
Królewskie Siły Powietrzne Wielkiej Brytanii (ang. Royal Air Force, RAF) – utworzone zostały 1 kwietnia 1918 roku nw wyniku połączenia Royal Naval Air Service i Royal Flying Corps jako pierwsze siły powietrzne na świecie, działające jako niezależny rodzaj sił zbrojnych. W chwili powstania były najliczniejszymi siłami powietrznymi świata, liczącymi 230 000 personelu i 23 000 samolotów.
W 1936 roku doszło do reorganizacji RAF, powstało: dowództwo myśliwskie (RAF Fighter Command), dowództwo bombowe (RAF Bomber Command) i dowództwo obrony wybrzeża (RAF Coastal Command). Na początku II wojny światowej Królewskie Siły Powietrzne liczyły ponad 1900 samolotów i 193 tys. personelu. W trakcie bitwy o Anglię w strukturach RAF walczyły cztery polskie dywizjony – dwa bombowe: 300 i 301, dwa myśliwskie: 302 i 303 oraz 81 polskich pilotów w dywizjonach brytyjskich. Ze wszystkich strąconych nad Anglią samolotów, ponad 200 zestrzelili Polacy. 20 sierpnia 1940 premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill w trakcie swojego wystąpienia w Izbie Gmin podkreślił heroiczny wysiłek pilotów myśliwskich w bitwie o Anglię słowami „Jeszcze nigdy w historii konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”.
Więcej na informacji na temat historii i współczesności brytyjskich sił powietrznych znajdziecie na oficjalnej stronie RAF.
Eurofighter Typhoon
Eurofighter Typhoon jest dwusilnikowym myśliwcem wielozadaniowym o układzie kaczki, który został opracowany przez trzy europejskie firmy lotnicze: Alenia Aeronautica, BAE Systems i EADS. Te firmy współpracują jako konsorcjum w ramach holdingu Eurofighter Jagdflugzeug GmbH, który został założony w 1983 roku. Zarządzanie projektem budowy i wyposażenia samolotu jest prowadzone przez agencję NETMA (NATO Eurofighter and Tornado Management Agency). Koncepcja tego samolotu jest zbliżona do innych myśliwców generacji 4,5, takich jak francuski Dassault Rafale i szwedzki Saab JAS 39 Gripen, które również były rozwijane w tym samym okresie. W 2008 r. Eurofighter Typhoon rozpoczął swoja służbę w RAF.
Najważniejsze dane taktyczno – techniczne:
- długość: 15,96 m
- rozpiętość: 10,98 m
- wysokość: 5,28 m
- masa własna: 11 000 kg
- maksymalna masa startowa: 23 000 kg
- napęd: 2x EuroJet EJ200 o ciągu 90 kN z dopalaniem każdy
- prędkość maksymalna: ok. 2,0 Ma
- prędkość wznoszenia: 315 m/s
- zasięg: 3 760 km
Uzbrojenie:
- działko Mauser BK-27 kal. 27 mm
- rakietowe pociski powietrze-powietrze AIM-9 Sidewinder, AIM-132 ASRAAM, AIM-120 AMRAAM, IRIS-T, MBDA Meteor
- rakietowe pociski przeciwokrętowe AGM-84 Harpoon i Penguin
- rakietowe pociski przeciwradarowe AGM-88 HARM, AGM Armiger, ALARM
- pociski szybujące Storm Shadow, MBDA Taurus
- pociski przeciwpancerne Brimstone
- bomby Paveway naprowadzane laserowo i JDAM





