fot. Indian Space Research Organisation

Indie rozpoczęły misję księżycową

Indyjska rakieta nośna, której zadaniem jest dostarczyć łazik księżycowy w ramach misji Chandrayaan-3 została pomyślnie wystrzelona 14 lipca 2023 r. o godzinie 14.35 czasu lokalnego z Centrum Kosmicznego Sriharikota w stanie Andhra Pradesh, na południowo-wschodnim wybrzeżu kraju.

To trzecia misja księżycowa Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (Indian Space Research Organisation, ISRO) i jeśli się powiedzie, Indie staną się czwartym po USA, Związku Radzieckim i Chinach, krajem który poprowadzi badania powierzchni Księżyca, eksplorując stosunkowo mało zbadany region polarny Księżyca.

Podróż na Księżyc potrwa około czterech tygodni, a przewidywana data przylotu to 23-24 sierpnia.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

fot. Tecnam

Tecnam P-Mentor w natarciu

Tecnam zawarł 4.07 br. umowę ze szkołą lotniczą Kilo Charlie Aviation z siedzibą w Kansas …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *