fot: Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie

Katastrofa lotnicza w Chrcynnie

Użytkowana przez Aeroklub Warszawki Cessna 208 B Grand Caravan (SP-WAW) w dniu 17 lipca 2023 około godziny 18:50, podczas lądowania na lądowisku Chrcynno EPNC (położone w gminie Nasielsk, w województwie mazowieckim, należące do Aeroklubu Warszawskiego) w trudnych warunkach atmosferycznych uderzyła w hangar, w którym schroniło się przed gwałtownym załamaniem pogody kilkanaście osób.

Na miejsce zostały zadysponowane cztery śmigłowce LPR z Warszawy, Płocka, Sokołowa Podlaskiego i Olsztyna oraz dwa śmigłowce wojskowe z wyposażeniem SAR. Dwie najciężej ranne osoby, przetransportowane zostały śmigłowcami LPR do Centrum Urazowego przy ulicy Szaserów w Warszawie oraz do szpitala Bródnowskiego. Osiem innych osób poszkodowanych w wyniku zdarzenia zostało przetransportowanych do szpitali w Nowym Dworze Mazowieckim, Płońsku, Pułtusku i Ciechanowie. Na miejscu działało 17 zastępów Straży Pożarnej z powiatu nowodworskiego i Warszawy i grupa medyczna z JRG 8 w Warszawie oraz liczące łącznie około 60 osób zespoły Ratownictwa Medycznego. Na miejscu pracują również służby policyjne, a także przedstawiciele Państwowej Komisji Badania Wypadków

Monika Nowakowska-Brynda z biura prasowego PSP przekazała, że w chwili zdarzenia w hangarze mogło przebywać około 20 osób. W wyniku katastrofy pięć osób poniosło śmierć, a dziesięć zostało rannych. Pozostałe osoby, które przebywały w hangarze nie odniosły poważniejszych obrażeń. Rzecznik Komendanta Stołecznego Policji nadkom. Sylwester Marczak poinformował podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Chrcynnie, że części osób udzielono pomocy na miejscu i oddaliły się od miejsca zdarzenia. Wicewojewoda mazowiecki, Sylwester Dąbrowski powiedział, że wśród poszkodowanych jest też dziecko, które trafiło do szpitala w Płońsku.

W toku dalszych ustaleń stwierdzono, że na pokładzie Cessny znajdowała się tylko trzyosobowa załoga, z której jeden z pilotów zginął, jedna osoba została ranna, a jedna nie odniosła obrażeń.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

IX Konferencja Naukowa: Bezzałogowe statki powietrzne – wyzwania i doświadczenia

IX Konferencja Naukowa: Bezzałogowe statki powietrzne – wyzwania i doświadczenia

Instytut Prawa lotniczego i Kosmicznego Uczelni Łazarskiego organizuje w dniu 20 marca 2024 roku kolejną, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P