Prototyp RLV LEX ląduje na Chitradurga Aeronautical Test Range fot. ISRO

Indyjski wahadłowiec kosmiczny LEX

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) pomyślnie przeprowadziła na Chitradurga Aeronautical Test Range (ATR) w stanie Karnataka autonomiczne lądowanie pojazdu nośnego wielokrotnego użytku (RLV) LEX.

Prototyp RLV został wyniesiony na wysokości 4,5 km przez należący do indyjskich sił powietrznych śmigłowiec Chinook, po zrzucie wykonał autonomiczne podejście i wylądował na pasie startowym ATR.

„RLV LEX wymagał kilku najnowocześniejszych technologii, w tym dokładnego sprzętu i oprogramowania nawigacyjnego, wysokościomierza radarowego pasma Ka, odbiornika NavIC, rodzimego podwozia, płetw o strukturze plastra miodu Aerofoil i systemu spadochronu hamulcowego” — skomentował przedstawiciel ISRO.

Indie dążą do opracowanie niedrogiego pojazdu kosmicznego wielokrotnego użytku, zdolnego do wystrzeliwania satelitów, który znacznie obniżyłyby koszty wynoszenia na orbitę satelitów w porównaniu z tradycyjnymi rakietami nośnymi.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). fot: NASA

NASA gromadzi fundusze na moduł deorbitacyjny ISS

NASA planuje wydać około 1 miliarda dolarów na kosmiczny holownik, który sprowadzi Międzynarodową Stację Kosmiczną …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *