Przegląd Lotniczy – 4/2023

Przegląd Lotniczy 4/2023

W kwietniowym numerze Przeglądu Lotniczego – Aviation Revue polecamy

Tecnam z dieslem – Tecnam P2010 TDI to wersja z dieslem oferowana od 2022 r. Opis konstrukcji i test w locie zapewnił Dave Unwin, a zdjęcia – Keith Wilson

Szkolenie różnicowe – czy mając licencję PPL(A) możesz już latać na wszystkich samolotach klasy SEP(L)? Nie od razu… Kwestię wyjaśnia i z przytoczeniem odpowiednich przepisów Michał Zienkiewicz

Jak działa linia lotnicza – po zakończeniu cieszącego się uznaniem Czytelników cyklu Kamila Iwankiewicza „Opowiem Ci o samolocie”, po którym Boeing 737 nie ma dla nas tajemnic, rozpoczęliśmy cykl artykułów pisanych przez specjalistów o tym, jak działa, z jakich struktur się składa linia lotnicza. Polecamy szczególnie, jako solidne przygotowanie dla osób marzących o karierze zawodowej w branży lotniczej.

Obwiednia obciążeń dopuszczalnych – żaden płatowiec nie jest nieskończenie wytrzymały i tylko od pilota zależy, czy nie zostanie on poddany w locie nadmiernemu obciążeniu. O tym, skąd się biorą limity, których pilotowi nie wolno przekroczyć pisze Krzysztof Krawcewicz.

Słońce nie zawsze pilotowi przyjazne – nawet sobie nie zdajemy sprawę, że latając jesteśmy wystawieni na zwiększone działanie promieni UV. W USA właśnie uznano raka skóry za ryzyko zawodowe pilotów. O zagrożeniu dotyczącym pilotów również General Aviation pisze dr med. Alicja Orkiszewska.

Koniec tradycji? – żegnamy zimę artykułem Tadeusza Chwałczyka o historii jedynej w swoim rodzaju lotniczej imprezy, która przez dziesiątki lat współtworzyła polską szkołę latania – Lubelskich Zimowych Zawodów Samolotowych. Historii, bo wszystko wskazuje, że do zimowych zmagań nawigacyjnych już nie wrócimy.

Władysław Fiszdon – przed wojną konstruktor rozpoznawczej Mewy, w czasie wojny, w Anglii, uwalniał od zabójczego dla pilotów flatteru bojowe samoloty Hurricane, Spitire, Mosquito, Lancaster, Typhoon, Tempest. Po wojnie stworzył w Polsce Instytut Lotnictwa i biura konstrukcyjne śmigłowców, samolotów treningowo szkolnych i pasażerskich… Zasłużoną dla polskiego lotnictwa postać prof. Fiszdona przypomina Krzysztof Krawcewicz przy okazji wydania jego biografii w cyklu „Ludzie lotnictwa” nakładem Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.

Szybowcowy rok 2022 – podsumowanie wyników sportowych, lista zdobywców odznak srebrnych, złotych i diamentowych w ubiegłym sezonie, przygotowała Marta Biała.

Jak Asterix – na deser, dla miłośników oldtimierów, niezwykły francuski Nord NC.854 licznie produkowany w latach 50. Latają do dziś sprawiając wielką frajdę właścicielom dzięki bogato oszklonej kabinie, którą można otwierać w locie

Felietony:

  • Piotra Długiewicza o sztucznej inteligencji, która wypiera człowieka z lotnictwa,
  • Jarosława Czaplickiego o „czarnych łabędziach” w lotnictwie, czyli że zawsze mogą pojawić się w lotnictwie groźne scenariusze, których nikt przy zdrowych zmysłach by nie wymyślił,
  • redaktora naczelnego Krzysztofa Krawcewicza, m.in. o tym, że zima zła, ale latać zimą jest jednak warto.

Zapraszamy do lektury!

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – 1/2023

Ukazał się styczniowy numer Przeglądu Lotniczego -Aviation Revue a w nim, m.in. Arcus z Żaru …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *