Robin DR400 fot. Huhu Uet

Likwidacja Robin Aircraft

Francuski sąd nakazał likwidację Robin Aircraft, jednego z ostatnich certyfikowanych wytwórców samolotów o konstrukcji drewnianej krytej płótnem. Od września spółka znajdowała się pod zarządem komisarycznym po tym, jak problemy z klejeniem dźwigarów w Robinach DR400 zakończyły się ogłoszeniem AD przez EASA.

Rozpoznawalny dzięki charakterystycznym końcówkom skrzydeł, czteromiejscowy Robin DR400 był produkowany przez prawie 50 lat. Trzy firmy przedstawiły sądowi propozycje przejęcia Robina, ale wszystkie zostały odrzucone. Center Est Avions Pierre Robin (CEAPR) która posiadała certyfikaty typu, oświadczyła, że będzie w dalszym ciągu dostarczać części i wsparcie dla floty oraz nie wyklucza możliwości wznowienia produkcji najpopularniejszych modeli DR400 i CAP 10.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Samoloty Daher Kodiak i TBM. fot. Daher

Daher ogłosił wyniki sprzedaży za rok 2023

Daher poinformował o dostarczeniu łącznie 74 samolotów jednosilnikowych samolotów turbośmigłowych TBM (56 TBM 960 i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P