Po pięciu latach przerwy, w ostatni weekend sierpnia na nowootwartym lotnisku Warszawa-Radom odbędą się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show Radom 2023. Miłośnicy lotnictwa podczas pokazów zaplanowanych na 26 i 27 sierpnia będą mieli okazję podziwiać kunszt cywilnych i wojskowych pilotów, w tym najlepszych grup akrobacyjnych w Europie.
Tegoroczna edycja pokazów Air Show Radom 2023 zostanie sfinansowana z biletów wstępu, wpłat partnerów oraz udziału Gminy Miasta Radomia, Wodociągów Miejskich w Radomiu i Polskich Portów Lotniczych S.A. Organizatorom pokazów, Agencji Mienia Wojskowego i Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych zależy na przygotowaniu atrakcyjnego show.
Tegoroczna edycja pokazów AirShow Radom 2023 nie jest dotowana z budżetu państwa, z założenia ma formułę samofinansowania, a Organizatorzy nie oczekują zysków.
Hasłem tegorocznych pokazów jest określenie „Niezwyciężeni w przestworzach”. Odnosi się ono nie tylko do historii bohaterskiego przelotu kapitana pil. Stanisława Skarżyńskiego przez Atlantyk w 1933 roku, ale również do dzisiejszych polskich żołnierzy – lotników służących w Siłach Zbrojnych RP.
Gwiazdy pokazów
Zaproszenia do udziału w Air Show Radom wysłano do przedstawicieli sił powietrznych 34 krajów. Zobaczymy m.in. zespół Patrouille Suisse ze Szwajcarii na samolotach Northrop F-5E Tiger II oraz grupy pokazowe myśliwców Rafale Solo Display z Francji, F-16 „Dream Viper” z Belgii, F-16 „Zeus” z Grecji, F-16 z Danii, Saab JAS-39C Gripen z czeskich sił po wietrznych, F/A-18C Hornet z Finlandii, RAF Eurofighter Typhoon, nie zabraknie oczywiście naszego F-16 Tiger Demo Team Poland.
W dynamicznej wiązance pokażą się niebędące częstymi gośćmi pokazów litewskie i słowackie transportowce C-27J Spartan. Swoje właściwości manewrowe zaprezentują również śmigłowce Black Hawk, Bell OH-58 Kiowa z Chorwacji, czeski W-3 Sokół, a także Eurocopter Dauphin z Litwy.
Gratką dla fanów lotnictwa będzie udział tankowca KC-135 Gwardii Narodowej stanu Illinois.
Poza wymienionymi uczestnikami pokazów, swoją obecność zadeklarowali także Niemcy, Brytyjczycy, Włosi, przedstawiciele Emiratów Arabskich i Holandii.
W sobotę po zmierzchu pokazy wyższego pilotażu uatrakcyjnić mają widowiskowe pokazy pirotechniki i flary
W pokazach udział wezmą również statki powietrzne Sił Powietrznych RP. Niewątpliwą atrakcją dla widzów będzie najnowszy nabytek – samolot KAI FA-50 Fighting Eagle z biało-czerwonymi szachownicami.
Łącznie zaplanowano ponad 10 godzin pokazów dynamicznych na każdy dzień wydarzenia.
Na radomskim niebie zobaczymy też Zespół Akrobacyjny Orlik z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego latający na samolotach PZL-130 TCII Orlik, myśliwce MiG-29 i Su-22 z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, samoloty szkolenia zaawansowanego M-346 Bielik z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Nie zabraknie także śmigłowców Mi-2, W-3, Mi-8, SW-4 oraz Mi -24, czy też transportowców C -130 i C -295M.
Ekspozycja statyczna
Dla miłośników militariów przygotowana zostanie wystawa naziemna obejmująca sprzęt i uzbrojenie wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP – od Wojsk Lądowych, przez Wojska Specjalne, Wojska Obrony Terytorialnej po Marynarkę Wojenną, a także sprzęt którym dysponuje szkolnictwo wojskowe. Na wystawie zaprezentowane zostaną m.in. czołgi, transportery opancerzone, drony, zestawy przeciwlotnicze, armatohaubice, radary, broń osobista żołnierzy oraz symulatory szkolenia strzeleckiego. Organizatorzy liczą również na obecność sojuszników z NATO m.in. wojsk lądowych USA stacjonujących w Polsce.
Obecność takich firm jak: Korea Aerospace Industries, Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. zapewni możliwość obejrzenia najnowocześniejszej techniki wojskowej, na co dzień niedostępnej dla szerokiej publiczności.
Swoje stoiska przygotują również partnerzy strategiczni tacy jak Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Orlen S.A.
Atrakcje dla publiczności
Organizatorzy planują utworzenie wielu atrakcyjnych miejsc dla przedstawicieli różnych grup wiekowych i rodzajów aktywności. W strefie dla dzieci, przez dwa dni toczyć się będzie zabawa połączona z edukacją, zorganizowane zostaną atrakcje i konkursy o tematyce lotniczej.
Dla młodzieży, w strefie edukacyjno-historycznej, którą urządzi Muzeum Sił Powietrznych z Dęblina we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego i innymi placówkami, będą zaprezentowane repliki historycznych samolotów i wystawa poświęcona bohaterowi tegorocznej edycji Air Show – pil. Stanisławowi Skarżyńskiemu.
Tuż obok Miasteczka AMW powstanie specjalna strefa z namiotem spotkań, gdzie będzie można poznać bliżej pilotów i załogi uczestniczące w pokazach.
Na wyjątkowym stoisku Agencji Mienia Wojskowego będzie można kupić militaria z demobilu, poznać najnowszą ofertę wycofanego z wojska sprzętu i nieruchomości przeznaczonych do najmu lub zagospodarowania. Agencja szykuje też swoje własne miasteczko dla dzieci, w którym o atrakcje dla najmłodszych zadbają m.in. spółki z grupy AMW.
Elektroniczny przewodnik
Podczas imprez masowych najważniejsze jest to, aby wszelkie zmiany harmonogramu wydarzenia oraz inne ważne informacje miały możliwość szybkiego dotarcia do uczestników. Organizatorzy przygotowali w tym celu aplikację mobilną Air Show Radom, która połączy w sobie kilka różnych funkcji; będzie wysyłać aktualne powiadomienia i komunikaty dotyczące np. zmian w programie, specjalnych wydarzeń lub o występujących utrudnieniach. Z aplikacji będzie mógł skorzystać każdy użytkownik smartfona lub tabletu z systemem Android lub iOS.
Bezpłatna aplikacja Air Show Radom zawiera najważniejsze informacje związane z poruszaniem się po terenie pokazów i dojazdem.
Za jej pomocą dowiemy się także np. o miejscach udzielania pomocy medycznej, dostępności miejsc parkingowych itp. Wszystkie informacje będą na bieżąco aktualizowane. Korzystając z aplikacji będzie można również przeczytać informację o sprzęcie i uzbrojeniu prezentowanym na wystawie statycznej, dowiedzieć się o programie pokazów dynamicznych oraz zapoznać z listą innych atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Przede wszystkim jednak ułatwi ona nawigację na terenie lotniska i pozwoli trafić do wszystkich atrakcji oraz wyszukiwać stoiska promocyjne poszczególnych wystawców i poznać przygotowane przez nich atrakcje dla widzów pokazów. Każdy użytkownik aplikacji będzie mógł stworzyć swoją własną agendę miejsc i wydarzeń, które zechce obejrzeć.
Bilety wstępu
Bezpłatny wstęp (bez konieczności odbioru biletu w kasie) obejmie dzieci do lat 6 z rodzicem lub opiekunem prawnym mającym swój bilet. Pozostali uprawnieni do darmowego wstępu – osoby powyżej 75 roku życia, niepełnosprawni w stopniu znacznym i ich opiekunowie, kombatanci, poszkodowani weterani misji zagranicznych (pozostali weterani mają prawo do biletów ulgowych) oraz umundurowani żołnierze zawodowi i pełniący terytorialną służbę wojskową, odbierają bilety w kasach pierwszeństwa.
Przewidziano też ulgowe bilety dla młodych – uczniów i studentów, a także starszych miłośników lotnictwa – emerytów oraz rencistów. Organizatorzy mają również specjalną ofertę na bilety rodzinne (przy zakupie minimum trzech można zaoszczędzić już 30 zł) i duże zniżki dla posiadaczy Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny.
Przygotowywane są limitowane bilety kolekcjonerskie z zestawem gadżetów, które będzie można odebrać osobiście w dniach pokazów.
Sprzedaż biletów jest prowadzona on-line na stronie Air Show Radom 2023, a także w Centrum Informacji Turystycznej w Radomiu (budynek dworca PKP, Plac Dworcowy 2).
Zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji Air Show Radom.
Artykuł sponsorowany opracowany przez M.Z.CH
na podstawie materiałów otrzymanych od Organizatora Air Show Radom 2023
Garść fotograficznych wspomnień z poprzednich edycji Air Show Radom