VoltAero Cassio 330. fot.: AIN/David McIntosh

Paryski debiut VoltAero Cassio 330

Francuski start-up VoltAero zaprezentował na Paris Airshow pełnowymiarowy prototyp hybrydowo-elektrycznego samolotu Cassio 330.

Cassio 330, który można skonfigurować z czterema lub pięcioma siedzeniami, będzie pierwszym z trzech hybrydowo-elektrycznych samolotów, które VoltAero zamierza produkować do zastosowań cargo, taksówek powietrznych i medevac. Loty testowe mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Drugi prototyp, którego firma użyje w programie certyfikacji zdatności do lotu, wzniesie się w powietrze w drugim kwartale 2024 roku będzie latać z wykorzystaniem hybrydowo-elektrycznego układu napędowego VoltAero, który składa się z czterocylindrowego silnika Kawasaki o mocy 165 kW i inteligentnego silnika elektrycznego Safran’s EngineUs 100.

Każdy samolot Cassio będzie korzystał podczas kołowania, startu i lądowania wyłącznie z energii elektrycznej, podczas gdy funkcja silnika hybrydowego będzie aktywowana podczas lotu, aby działać jako „przedłużacz zasięgu”, który ładuje akumulatory. System hybrydowy służy również jako rezerwa na wypadek problemów z napędem elektrycznym.

VoltAero twierdzi, że w przyszłości jego samoloty będą mogły działać na zrównoważonych biopaliwach, a także na paliwie wodorowym.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Nowe śmigło Sensenich Propeller dla Super Cuba. fot. Sensenich

Nowe śmigło dla Super Cuba

Firma Sensenich Propeller, która rozpoczęła swoją działalność na początku lat 30. XX wieku od drewnianych …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *