VoltAero Cassio 330. fot.: AIN/David McIntosh

Paryski debiut VoltAero Cassio 330

Francuski start-up VoltAero zaprezentował na Paris Airshow pełnowymiarowy prototyp hybrydowo-elektrycznego samolotu Cassio 330.

Cassio 330, który można skonfigurować z czterema lub pięcioma siedzeniami, będzie pierwszym z trzech hybrydowo-elektrycznych samolotów, które VoltAero zamierza produkować do zastosowań cargo, taksówek powietrznych i medevac. Loty testowe mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Drugi prototyp, którego firma użyje w programie certyfikacji zdatności do lotu, wzniesie się w powietrze w drugim kwartale 2024 roku będzie latać z wykorzystaniem hybrydowo-elektrycznego układu napędowego VoltAero, który składa się z czterocylindrowego silnika Kawasaki o mocy 165 kW i inteligentnego silnika elektrycznego Safran’s EngineUs 100.

Każdy samolot Cassio będzie korzystał podczas kołowania, startu i lądowania wyłącznie z energii elektrycznej, podczas gdy funkcja silnika hybrydowego będzie aktywowana podczas lotu, aby działać jako „przedłużacz zasięgu”, który ładuje akumulatory. System hybrydowy służy również jako rezerwa na wypadek problemów z napędem elektrycznym.

VoltAero twierdzi, że w przyszłości jego samoloty będą mogły działać na zrównoważonych biopaliwach, a także na paliwie wodorowym.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Samoloty Daher Kodiak i TBM. fot. Daher

Daher ogłosił wyniki sprzedaży za rok 2023

Daher poinformował o dostarczeniu łącznie 74 samolotów jednosilnikowych samolotów turbośmigłowych TBM (56 TBM 960 i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P