Od lewej: Raúl Medina, dyrektor generalny EUROCONTROL; Ołeksandr Bilczuk, Przewodniczący Państwowej Administracji Lotnictwa Ukrainy (SAAU); Yuriy Kysil, Przewodniczący Komisji Transportu ukraińskiego parlamentu. Fot: EUROCONTROL

Dyrektor Generalny EUROCONTROL na Ukrainie

Raúl Medina, nowy dyrektor generalny EUROCONTROL, swoją pierwszą po objęciu urzędu oficjalną wizytę zagraniczną złożył w Ukrainie.

W stolicy Ukrainy, Kijowie, spotkał się z Wicepremierem ds. Odbudowy Ukrainy, Ministrem ds. Rozwoju Infrastruktury, Oleksandrem Kubrakowem. Podczas wizyty spotkał się również z Ołeksandrem Bilczukiem, przewodniczącym Państwowej Administracji Lotnictwa Ukrainy (SAAU), Andriejem Jarmakiem, dyrektorem generalnym Ukraińskiej Służby Żeglugi Powietrznej (UkSATSE) oraz Jurijem Kysilem, przewodniczącym Komisji Transportu ukraińskiego parlamentu. Spotkania te były okazją do bardziej technicznego zbadania, jak wzmocnić współpracę między Ukrainą a europejską społecznością lotniczą, a także z EUROCONTROL. Podczas tych spotkań wielokrotnie potwierdził pełne zaangażowanie Agencji we wspieranie swojego państwa członkowskiego, Ukrainy.

„EUROCONTROL, w ścisłej współpracy z Komisją Europejską, utworzył Europejski Fundusz Dobrowolnej Solidarności ATM, którego celem jest wspieranie Ukrainy i ukraińskiego sektora lotniczego w zapewnieniu gotowości operacyjnej po przywróceniu ruchu lotniczego. Miałem zaszczyt spotkać się z ministrem Kubrakowem, aby osobiście wyrazić naszą solidarność i wyjaśnić mu, w jaki sposób ten fundusz, który został utworzony przez 41 państw członkowskich EUROCONTROL, będzie mógł przynieść korzyści Ukrainie w przyszłości” – Raúl Medina

Raúl Medina odwiedził również lotnisko Hostomel w Antonowie, które zostało zdewastowane podczas rosyjskiej agresji. Jewhen Hawryłow, p.o. dyrektora generalnego Antonowa, spotkał się z dyrektorem generalnym EUROCONTROL w miejscu zniszczenia samolotu Antonow 225 Mrija, do którego doszło w pierwszych dniach rosyjskiej agresji.

„Było to dla mnie bardzo ważne i rzeczywiście było to zobowiązanie, które podjąłem w zeszłym roku, aby moja pierwsza oficjalna wizyta jako DG EUROCONTROL odbyła się na Ukrainie. Widząc na własne oczy zniszczenia, jakie spowodowała ta brutalna inwazja, jestem jeszcze bardziej zdecydowany stać niewzruszenie w stosunku do naszego państwa członkowskiego, Ukrainy i zapewnić wszystkie niezbędne narzędzia i fundusze, aby wesprzeć ukraińskie lotnictwo” – Raúl Medina

Podczas swojej wizyty Medina złożył również kondolencje w imieniu Agencji EUROCONTROL rodzinom i bliskim ofiar katastrofy śmigłowca EC225 Super Puma rozbił się w dniu 18 stycznia 2023 r. w pobliżu przedszkola w miejscowości Browary na przedmieściach Kijowa.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Nowo otwarty terminal A portu lotniczego Abu Dabi. fot. Abu Dabi Airport

Najnowocześniejszy terminal świata otwarty

Ulokowany pośrodku portu lotniczego, zbudowany za trzy miliardy dolarów, nowy terminal pasażerski na lotnisku w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P