Embraer Phenom 300MED. fot: Embraer

Embraer Phenom 300 Medevac certyfikowany

Embraer otrzymał certyfikat STC FAA i EASA dla swojego Phenoma 300 w wersji MEDEVAC. Phenom 300MED, wykorzystuje płatowiec lekkiego odrzutowca biznesowego Phenom 300, którego wnętrze może zostać rekonfigurowane do wariantów specjalnie zaprojektowanych dla potrzeb firm świadczących medyczne usługi przewozowe.

Phenom 300MED MEDEVAC w konfiguracji do przewozu dwóch chorych na noszach. fot: Embraer
Phenom 300MED MEDEVAC w konfiguracji do przewozu dwóch chorych na noszach. fot: Embraer

Opracowany i certyfikowany przez niemieckiego dostawcę usług inżynieryjnych Umlaut wchodzącego w skład globalnego koncernu Accenture w centrum serwisowym Embraera w Fort Lauderdale na Florydzie, 300MED został zaprojektowany z zestawem kilku alternatywnych konfiguracji, które umożliwiają przewożenie jednego lub dwóch chorych na noszach oraz możliwość przenoszenia inkubatora i dodatkowego sprzętu medycznego. Nowe elementy wykończenia wnętrza kabiny pasażerskiej wraz z wyposażeniem specjalistycznym spełniają specjalne wymogi sanitarne, takie same jak wyposażenie szpitalne.

Phenom 300MED MEDEVAC z inkubatorem i miejscem dla jednej osoby na noszach. fot: Embraer
Phenom 300MED MEDEVAC z inkubatorem i miejscem dla jednej osoby na noszach. fot: Embraer

Konwersja może być instalowana zarówno w nowych i używanych Phenomach 300, jej instalacja na płatowcu w wersji pasażerskiej zajmuje około pięciu godzin, tyle samo trwa jej usunięcie i przywrócenie pierwotnego wyposażenia kabiny.

Pierwszy certyfikowany Phenom 300MED będzie użytkowany przez Grandview Aviation, operatora czarterowego z siedzibą w Baltimore (USA).

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Samoloty Daher Kodiak i TBM. fot. Daher

Daher ogłosił wyniki sprzedaży za rok 2023

Daher poinformował o dostarczeniu łącznie 74 samolotów jednosilnikowych samolotów turbośmigłowych TBM (56 TBM 960 i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P