Kaman zaprzestanie produkcji K-Maxów w 2023 roku. fot: Kaman

Kaman zaprzestaje produkcji K-Maxów

Kaman Corporation ogłosiła, że zaprzestaje produkcji śmigłowców K-Max w wersji załogowej i bezzałogowej jeszcze w tym roku, w ramach szerszej restrukturyzacji i cięć kosztów w całej firmie.

Jednomiejscowy śmigłowiec zaprojektowany do prac dźwigowych K-Max, wyróżniający się smukłą konstrukcją i zazębiającymi się przeciwbieżnymi łopatami wirnika głównego otrzymał certyfikat typu FAA w 1994 roku. Pierwsza seria produkcyjnej, którą zakończono w 2003 r liczyła 35 egzemplarzy.

Po niezwykle udanym wdrożeniu bezzałogowych wersji K-MAX, opracowanych we współpracy z firmą Lockheed Martin, w celu wsparcia Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych w Afganistanie Kaman ogłosił wznowienie produkcji samolotu w 2015 roku. Kolejne dwie serie produkcyjne (2017-18 i 2019) liczyły w sumie 60 egzemplarzy.

Kaman Corporation powiedziała, że będzie nadal wspierać istniejącą flotę śmigłowców K-Max, zapewniając operatorom naprawy, części zamienne i usługi flotowe, a także szkolenia.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów lotniczych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, Międzynarodowych Pikników Lotniczych w Góraszce, Bielsku-Białej, krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 25 lat współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Zderzenie w powietrzu dwóch śmigłowców turystycznych Airbus EC130B4 należących do Sea World Helicopters - niezależnego profesjonalnego operatora świadczącego usługi lotnicze dla Sea World Marine Park w Main Beach w stanie Queensland w Australii. fot: AAP Image

Zderzenie EC130B4 Sea World Helicopters

Cztery osoby zginęły, a trzy są poważnie ranne po zderzeniu w powietrzu dwóch śmigłowców turystycznych …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *