Autopilot Garmin GFC 500. fot: Garmin

Używasz GFC 500? Wyłącz go!

Firma Garmin wydała Service Alert 22109 Revision A dla cyfrowych autopilotów GFC 500 wyposażonych w funkcję trymowania nachylenia, zainstalowanych zgodnie z dodatkowym certyfikatem typu (STC) Garmin SA01866W dla certyfikowanych, eksperymentalnych i lekkich samolotów sportowych.

Zgodnie z warunkami alertu serwisowego, operatorzy certyfikowanych statków powietrznych z STC są zobowiązani do wyciągnięcia i obrócenia wyłącznika autopilota i oznaczenia autopilota jako „niesprawny” przed dalszym lotem.


FAA zaaprobowała biuletyn serwisowy, jako środek zaradczy mający na celu rozwiązania zgłoszonego wcześniej możliwego problemu z trymowaniem samolotu przez popularnego autopilota GFC 500 z trymerem nachylenia GSA 28, który może prowadzić do utraty kontroli w locie oraz aktualizację oprogramowania usuwającą go wraz z procedurą jej implementacji. Aby zachować zgodność z wymaganiami dotyczącymi aktualizacji oprogramowania zatwierdzonymi w tym miesiącu, właściciele muszą przeprowadzić aktualizację oprogramowania w ciągu najbliższych sześciu miesięcy lub w następnym zaplanowanym okresie serwisowym, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.


Według informacji firmy Garmin, aktualizacje oprogramowania dla Garmin GI 275 spodziewane są w ciągu kilku tygodni

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów lotniczych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, Międzynarodowych Pikników Lotniczych w Góraszce, Bielsku-Białej, krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 25 lat współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Embraer Phenom 300MED. fot: Embraer

Embraer Phenom 300 Medevac certyfikowany

Embraer otrzymał certyfikat STC FAA i EASA dla swojego Phenoma 300 w wersji MEDEVAC. Phenom …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *