Virgin Galactic chce wrócić do gry. Fot: Jeff Foust / Wikimedia

Virgin Galactic wznowi loty w kosmos

Virgin Galactic po zmianach w kierownictwie firmy ogłosiło plan ponownego uruchomienia subkosmicznych lotów turystycznych w drugim kwartale 2023 roku.

Główna zmiana dotyczy Swamiego Iye, prezesa działu Aerospace Systems firmy, który został mianowany doradcą dyrektora generalnego Michaela Colglaziera.

„Zmiany organizacyjne będą wspierać główne krótkoterminowe cele firmy, polegające na zapewnieniu zwiększonej częstotliwości lotów i realizacji planów szybkiego rozwoju floty” – wyjaśnia komunikat prasowy firmy.

Virgin Galactic, jedno z kilku znanych przedsięwzięć związanych z turystyką kosmiczną, prowadzi loty swoją flotą samolotów z napędem rakietowym, które są przewożone przez dwukadłubowe statki-matki przed startem. Samoloty te mają zabierać turystów na wysokość od 80 do 90 kilometrów, czyli powyżej wysokości uznawanej przez Siły Zbrojne USA za granicę kosmosu. Jednakże linia Karmana, uznana na całym świecie za granicę przestrzeni kosmicznej, znajduje się na wysokości 100 kilometrów. Ponadto, w przeciwieństwie do większości lotów kosmicznych uruchamianych przez światowe agencje kosmiczne, takie jak NASA, pojazdy Virgin Galactic nie wchodzą na orbitę i nie są w stanie utrzymać się na swojej maksymalnej wysokości dłużej niż kilka minut.

Przedsięwzięcie nie przeprowadziło żadnych startów od lipca 2021 r., kiedy to sam Branson odbył lot na pokładzie VSS Unity. Problemy z zaopatrzeniem, niedobory siły roboczej i inne problemy spowodowały łańcuch opóźnień, zmuszając Virgin Galactic do wstrzymania lotów na prawie dwa lata.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Nowo otwarty terminal A portu lotniczego Abu Dabi. fot. Abu Dabi Airport

Najnowocześniejszy terminal świata otwarty

Ulokowany pośrodku portu lotniczego, zbudowany za trzy miliardy dolarów, nowy terminal pasażerski na lotnisku w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P