Pierwszy lot transatlantycki Gulfstream G600 w na 100% SAF. fot Gulfstream

Pierwszy lot transatlantycki G600 w 100% na SAF

Gulfstream Aerospace Corp. ogłosiła pomyślne zakończenie pierwszego na świecie lotu transatlantyckiego przy użyciu w 100% zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF). Zakończony 19 listopada, trwający 6h 56 min. lot z siedziby firmy w Savannah na lotnisko Farnborough w Anglii, odbył się na samolocie Gulfstream G600 z silnikami Pratt & Whitney PW815GA.

SAF użyty podczas lotu został wyprodukowany przez World Energy i dostarczony przez World Fuel Services. Składał się w 100% z hydroprzetworzonych estrów i kwasów tłuszczowych (czyste HEFA), bez dodatku substancji aromatycznych i z bardzo niską zawartość siarki, które charakteryzują się co najmniej o 70% niższą emisją dwutlenku węgla w całym cyklu życia niż paliwo na bazie paliw kopalnych.

„Gulfstream wprowadza innowacje na rzecz zrównoważonej przyszłości. Jednym z kluczy do osiągnięcia długoterminowych celów lotnictwa korporacyjnego w zakresie dekarbonizacji jest szerokie zastosowanie SAF zamiast paliwa do silników odrzutowych na bazie paliw kopalnych. Zakończenie tego światowej klasy lotu pomaga w realizacji nadrzędnej misji lotnictwa korporacyjnego w zakresie zrównoważonego rozwoju i wywiera pozytywny wpływ na środowisko dla przyszłych pokoleń.” – powiedział Mark Burns, prezes Gulfstream.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Elysian E9X - 90 miejscowy samolot pasażerski zasilany z akumulatorów. fot. Elysian

Elysian E9X – samolot pasażerski zasilany z akumulatorów

Holenderski start-up lotniczy Elysian ujawnił opracowany we współpracy z Politechniką w Delft projekt jednego z …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P