W dniu 1 lutego 2024 roku w Warszawie zostało podpisane „Memorandum o porozumieniu między Administracją Bezpieczeństwa Transportu Stanów Zjednoczonych Ameryki a Prezesem Urzędu Lotnictwa Cywilnego Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie dzielenia się amerykańskimi informacjami wrażliwymi w zakresie ochrony oraz polskimi informacjami służbowymi w zakresie ochrony”. Dokument podpisali Piotr Samson – Prezes ULC oraz Mark Brzezinski – Ambasador USA w Polsce. fot. ULC

Porozumienie w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego

W dniu 1 lutego 2024 roku w Warszawie zostało podpisane „Memorandum o porozumieniu między Administracją Bezpieczeństwa Transportu Stanów Zjednoczonych Ameryki a Prezesem Urzędu Lotnictwa Cywilnego Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie dzielenia się amerykańskimi informacjami wrażliwymi w zakresie ochrony oraz polskimi informacjami służbowymi w zakresie ochrony”. Dokument podpisali Piotr Samson – Prezes ULC oraz Mark Brzezinski – Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Porozumienie spełnia wymogi standardów 2.4.4. i 2.4.5. Załącznika 17 do konwencji chicagowskiej, zgodnie z którymi umawiające się państwa wdrażają procedury wymiany i ochrony informacji dotyczących lotnictwa cywilnego.

Memorandum usprawni wymianę informacji jawnych pomiędzy ULC i TSA, a przez to przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa polskiego lotnictwa cywilnego. Memorandum jest kolejnym przykładem stale rozwijającej się polsko-amerykańskiej współpracy w zakresie lotnictwa cywilnego. Dotychczas porozumienie w zakresie wymiany i ochrony informacji dotyczących ochrony lotnictwa cywilnego strona amerykańska zawarła m.in. z Komisją Europejską, Wielką Brytanią, Francją i Australią.

Źródło: Komunikat prasowy ULC

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Tomasz Lachowski: LOT z Okęcia. Komunikacja lotnicza na ziemiach polskich 1913-1939

Lotnicze linie, porty, plany II RP

Rok 2023 był rokiem wielu doniosłych jubileuszy lotniczych, najważniejszym z nich było niewątpliwie 120 lecie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P