Przegląd Lotniczy – 2/2024

Przegląd Lotniczy 02/2024

W lutowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy:

Rejestr 2024 – co lata na polskim niebie – jakie nowe samoloty i śmigłowce pojawiły się w ub. roku w polskim rejestrze i jak wygląda podsumowanie stanu rejestru statków powietrznych i ewidencji urządzeń latających na dzień 1.01.2024 – przedstawia analiza Jerzego Liwińskiego.

Lataj jak as – Fokker Czerwonego Barona – legendarny Fokker Dr.I nie był łatwy w pilotażu, ale po 110 latach od jego oblotu latanie jego wierną repliką sprawia pilotowi niesamowitą frajdę, o czym zaświadcza w swoim artykule Pete Brand, a zdjęcia w locie Keitha Wilsona tylko to potwierdzają.

Walka o kierunek i ścieżkę – walcząc z wieloma przeciwnikami nie można poświęcić całej uwagi jednemu z nich. Nie inaczej jest podczas podejścia do lądowania. W dziale „Pilotaż” Krzysztof Krawcewicz wymienia po kolei przeciwników w tej walce i wskazuje kolejność starć…

Narromine – podniebny poker – nawet jak się jest Sebastianem Kawą nie jest łatwo wygrać Mistrzostwa Świata… O przebiegu rywalizacji w klasie 15 m w zakończonych w grudniu Mistrzostwach Świata w Narromine w Australi oraz o „pokerowym” charakterze współczesnych zawodów szybowcowych pisze sam Mistrz.

Jak się zaczyna przygoda z lataniem – tych, którzy marzą o lataniu a nie wiedzą jak zacząć, niech zainspiruje opowieść młodego szybownika Czarka Klimasa, który w ub. roku rozpoczął i z sukcesem zakończył szkolenie szybowcowe.

W co gramy na zawodach – na czym polegają zawody balonowe, co to jest „krzyż”, a co to „gwiazda” i jak w jednym locie rozegrać kilka konkurencji wyjaśnia Zofia Prawicka, zapraszając wszystkich entuzjastów do kibicowania w zawodach i w ten sposób zebrania wiedzy o tym fascynującym sporcie.

Widzieć i być widzianym – niby oczywiste, ale ciągle aktualne. Coraz większe znaczenie wobec wzrostu rozmaitego ruchu w powietrzu ma świadomość sytuacyjna. O rozglądaniu, dostrzegalności i tym co może dać nam współczesna technika, nawet ta powszechnie dostępna pisze Tomasz Drąg.

Kilka słów o kulturze bezpieczeństwa – „Just culture”, szczytne zasady to jedno a praktyka niekiedy skrzeczy. Jednak trzeba, na każdym kroku, budować kulturę bezpieczeństwa, w każdej lotniczej organizacji. Na czym ona polega przypomina Klaudia Cyran, w odniesieniu zarówno do kadry zarządzającej jak i latających w niej pilotów.

Wynajem statku powietrznego – najbardziej powszechną formą uprawiania latania jest korzystanie z wynajętego statku powietrznego. Jak powinna być zbudowana relacja pomiędzy wynajmującym a najemcą i jaką umową uregulowana, by skutki prawne ewentualnego uszkodzenia sprzętu nie były dotkliwe dla żadnej ze stron – pisze Kinga Drabczak.

Felietony:

  • Jarosława Czaplickiego – o cenie prestiżu zawodu pilota liniowego,
  • Piotra Długiewicza – o tym, że wszyscy trochę zapomnieli jak się wykonuje podejście z okrążenia,
  • Redaktora naczelnego Krzysztofa Krawcewicza – o tym, że nabory przyspieszają, ale narzucone dzisiejszym kandydatom tempo przyswajania wiedzy nie sprzyja jej systematyzacji…

Ponadto:

Zestawiliśmy już Kalendarz Imprez Lotniczych na rok 2024, Organizatorów wydarzeń lotniczych zapraszamy do współpracy przy jego comiesięcznych aktualizacjach.

Zapraszamy do lektury

O Zespół Redakcyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P