Przegląd Lotniczy – 01/2024

Przegląd Lotniczy 01/2024

W styczniowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy

Czarny PiperPiper M600 to topowy model z rodziny M-Class. W naszej sesji zdjęciowej wziął udział najnowszy samolot tego typu w Polsce – w wersji dopuszczonej do trawiastych nawierzchni i… w zaskakującym malowaniu.  Zdjęcia w locie wykonał Filip Modrzejewski, a wrażeniami z lotu M600 dzieli się Kuba Śliwiński.

Przylot srebrnej eskadry – lotnictwo policji w Polsce zyskało cztery nowe śmigłowce Bell 407GXi. Uczestniczyliśmy w ich odbiorze w Wiener Neustadt, gdzie instalowano im specjalistyczne wyposażenie i a następnie w przelocie do Polski w zimowym pejzażu.

Gdy wszystkich zasypało… – pusta przestrzeń, cisza w słuchawkach i zimowe krajobrazy to nagroda za trud odśnieżenia lądowiska. Kipiący energią Tomasz Major pokazuje nam Beskidy i Tatry w zimowej szacie, nad które wybrał się nazajutrz po obfitych opadach.

Ku słońcu, na Kanary – każdy ma swój sposób na zimowe latanie, jedni czatują aż słońce wyjdzie, inni – przebijają się do niego przez zimową Europę i… otwarty Atlantyk. Relacja Piotra Waleckiego z grudniowej podróży z Poznania na Wyspy Kanaryjskie i last but not least – trasy powrotnej, ku gorszej pogodzie.

AWM stawia na rozwój – kto w dawno nie lądował na Dajtkach będzie miło zaskoczony. Aeroklub Warmińsko-Mazurski posiada wyjątkowo malowniczą lokalizację, budzącą różne zakusy. O trudnościach, sukcesach i planach oraz… czystym przedpolu pisze dyrektor AWM Jacek Stawowczyk.

Nokturn na dwa skrzydła – lotnictwo to zbiorowość indywidualności, z których każda ma swoją historię… Ze Stanisławem Drzewieckim – pianistą i… producentem scenerii do symulatorów lotniczych – o lataniu, samolotach i życiowych decyzjach rozmawia Krzysztof Krawcewicz

Zakręt po starcie – w poprzednim numerze nasz Redaktor naczelny pisał o tym jak boczny wiatr wpływa na prawidłowe zbudowanie kręgu nadlotniskowego i końcowe podejście do lądowania, w tym numerze ciągnie rozważania tym razem o wpływie bocznego wiatru na prawidłowy przebieg startu i wykonanie pierwszego zakrętu.

Szybowcowy sezon 2023 – kto jest kim w polskim szybownictwie po sezonie 2023 – podsumowania wyczynów sportowych dokonała Marta Biała

Dlaczego ten balon nie lata… – to najczęstsze pytanie jakie słyszą od publiczności załogi balonów podczas imprez. Do kanonu umiejętności pilota balonu na ogrzane powietrze należy ocena warunków, w których nie należy podejmować startu. W arkana wiedzy o balonach w tym i kolejnych numerach wprowadzi nas Zofia Prawicka

Balonowy sezon 2023 – było w tym roku dużo emocji – zmagania w sporcie balonowym 2023 podsumowuje Ewa Daszewska.

Z angielskim w świat – Przyswojenie zwrotów przydatnych dla przeprowadzenia przygotowania przed lotem i briefingu proponuje Łukasz Wieczorek.

Felietony:

  • Jarosława Czaplickiego – o tym, że „tupolewizm” niestety potrafi się odradzać
  • Piotra Długiewicza – o chorobie symulatorowej
  • Redaktora naczelnego Krzysztofa Krawcewicza – o przesileniach w lotnictwie, nie tylko tych astronomicznych…

Ponadto:

  • Wspomnienie zmarłego w grudniu 23 pilota i architekta Eugeniusza Doroszewicza
  • Recenzja nowej książki „Lot z Okęcia” Tomasza Lachowskiego,

Zapraszamy do lektury!

O Zespół Redakcyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P