Przegląd Lotniczy – 4/2024

Przegląd Lotniczy – 4/2024

W kwietniowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy:

„Podróżnik” – Tecnam P2012 Traveller – przedstawiamy największy jak dotąd, 11-miejscowy samolot Tecnama, przeznaczony do krótkich przewozów pasażerskich. Jego własności w locie sprawdzał Bob Davy, a zdjęcia w locie wykonał Keith Wilson.

W którą stronę korkociąg? – dlaczego podczas przeciągnięcia w krążeniu samoloty i szybowce mają tendencję do wpadnięcia w korkociąg w kierunku przeciwnym do zakrętu i co to oznacza dla pilota. Mechanikę lotu zjawiska przedstawia Krzysztof Krawcewicz.

Trzy Polki z Arizony – Alicja Orkiszewska rozmawia o lataniu z pilotkami liniowymi, które osiągnęły swój sukces zawodowy za oceanem. Dla Czytelniczek marzących o karierze w kokpicie – inspiracja do śmiałych wyzwań a dla tych w trakcie szkolenia – otucha, że warto było je podjąć…

Heli Expo – czas zmian – relacja Jakuba Żądło z wystawy HAI Heli Expo 2024, która odzwierciedla światowe trendy w technice wiropłatowej, a w tym roku oprócz postępu technologicznego również nieubłagane zmiany pokoleniowe.

Zrzucamy szczepionkę – na wiosnę i jesienią rusza Akcja Lisy. Udział w niej to dla pilota General Aviation wyzwanie, zarobek, a przede wszystkim dużo ciekawego latania… Pisze o tym Michał Cedroński.

Być mądrym przed szkodą – czy wszyscy wiemy, że parametry naszych samolotów można i trzeba monitorować? O tym, że pilot powinien się interesować stanem technicznym swojego samolotu, na co powinien zwracać uwagę, z jakich korzystać aplikacji dla prowadzenia własnej obiektywnej kontroli lotu pisze Tomasz Drąg

Rola dla symulatora – z wirtualnego świata przychodzi do realnego lotnictwa coraz więcej pilotów. Jak ewoluowały symulatory domowe i jak dziś mogą pomóc w podnoszeniu kwalifikacji pilota oraz w przygotowaniu się do konkretnych zadań pisze Stanisław Drzewiecki, pilot i projektant scenerii symulatorowych.

Szybowcem nad falami – Sebastian Kawa zaskoczył wszystkich po raz kolejny spektakularnym wyczynem, penetrując tym razem zasięg noszeń żaglowych na Zatoce Gdańskiej. Tak nisko nad falami szybowca jeszcze nie widziano… A zdaniem Mistrza, do zbadania pozostały jeszcze inne rodzaje noszeń w tym rejonie.

Wśród F/A 18 – Nordic Response 2024 – Reportaż Filipa Modrzejewskiego z bazy NATO za kołem polarnym podczas ćwiczeń z udziałem nowych członków sojuszu, przynosi odrobinę tak potrzebnej wszystkim otuchy…

Felietony:

  • Jarosława Czaplickiego, który wypowiada pogląd niepopularny wśród starych lotników
  • Piotra Długiewicza o zaufaniu do automatyki w samolocie i o tym jak bardzo może ono może być zgubne
  • Redaktora Naczelnego Krzysztofa Krawcewicza adresowany do tych co nie latali zimą, z przypomnieniem podstawowych zasad bezpieczeństwa wiosenną porą.

Zapraszamy do lektury

O Zespół Redakcyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje