fot. The Last Generation

Protest ekologów na lotnisku Sylt

The Last Generation, grupa aktywistów klimatycznych z siedzibą w Niemczech, opublikowała materiał wideo, na którym jej członkowie na lotnisku Sylt (GWT) malują sprayem prywatny odrzutowiec i zawieszają dwa banery o treści: „Twój luksus = nasza susza” i „Twój luksus = nasze nieurodzaje”.

„Walka pana Scholza polega z jednej strony na coraz większych opóźnieniach w sprawach ochrony klimatu, a z drugiej na planie, który Federalny Trybunał Konstytucyjny określił jako niewystarczający” – czytamy w oświadczeniu grupy The Last Generation .

Grupa podkreśliła, że Olaf Scholz, kanclerz Niemiec, oświadczył wcześniej, poruszając w jednym z wystąpień kwestię ograniczenia szkodliwych dla środowiska emisji, że właściciele prywatnych odrzutowców, jachtów i limuzyn nie oddaliby dobrowolnie swoich aktywów, wymaganych przepisami obniżających emisje z tego rodzaju środków transportu.

W opublikowanym materiale wideo numer rejestracyjny samolotu nie jest widoczny, mała austriacka flaga na stateczniku sugeruje, że uszkodzonym odrzutowcem była Cessna 525 Citation CJ1+ (OE-FMD), która przyleciała 4. 06 br. z lotniska Dusseldorf-Mönchengladbach (MGL). Wielkość szkód materialnych nie jest jeszcze znana. Lokalne władze wszczęły śledztwo w sprawie protestu.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Wnętrze kabiny pasażerskiej Boeinga 737 MAX Alaska Airlines (lot 1282) po lądowaniu. fot. CNN

737 MAX 9 zawieszone po awarii lotu Alaska Airlines 1282

Boeing 737 MAX 9 linii Alaska Airlines lądował awaryjnie krótko po starcie z Portland w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P