The Peregrine on a top of United Launch Alliance Vulcan Centaur rocket Image. credit United Launch Alliance

Prywatny lądownik księżycowy gotowy do startu

Lądownik księżycowy Peregrine firmy Astrobotic z Pittsburga wystartuje 8.01 br. z Florida Space Coast podczas startu nowej rakiety Vulcan Centaur należącej do United Launch Alliance (ULA). Celem Astrobotic jest zorganizowanie pierwszego w historii prywatnego lądowania na Księżycu.

Prywatny lądownik księżycowy Peregrine firmy Astrobotic gotowy do startu. fot. Isaac Watson/NASA
Prywatny lądownik księżycowy Peregrine firmy Astrobotic. fot. Isaac Watson/NASA

Lądownik księżycowy Peregrine został opracowany i zbudowany w ramach inicjatywy NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Jego misja ma polegać na przewożeniu różnorodnych ładunków NASA i komercyjnych. Pod koniec lutego Ma on wylądować w rejonie Sinus Viscositatis znajduchy się na północno-wschodniej granicy Oceanus Procellarum.

„Kolejnym krokiem w rozwoju programu CLPS jest przejście do fazy CLPS 2.0. Jestem wielkim fanem tworzenia większej stabilności i pewności dla branży, abyśmy mogli w większym stopniu wykorzystać możliwości związane z łańcuchem dostaw i w coraz większym stopniu budować niezawodny, zrównoważony i dojrzały przemysł, który umożliwi powrót na powierzchnię Księżyca.” – powiedział dyrektor generalny firmy Astrobotic, John Thornton.

Podczas inauguracyjnej misji lądownika – Peregrine Mission One – oprócz ładunków użytecznych głównego inwestora projektu, którym jest NASA, wyniesione zostaną również ładunki inwestorów z siedmiu różnych krajów.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Wnętrze kabiny pasażerskiej Boeinga 737 MAX Alaska Airlines (lot 1282) po lądowaniu. fot. CNN

737 MAX 9 zawieszone po awarii lotu Alaska Airlines 1282

Boeing 737 MAX 9 linii Alaska Airlines lądował awaryjnie krótko po starcie z Portland w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje