Przegląd Lotniczy 11/2022

Przegląd Lotniczy 11/2022 już w salonach prasowych

A w nim nasza sesja zdjęciowa najnowszego Tecnama Echo Mk II w pięknej scenerii złotej polskiej jesieni (kto uważny – wypatrzy zamek w Czersku…) i, jak, zwykle wiele cennych artykułów.

Echo powraca
P92 Echo MK II to nowa odsłona znanego i popularnego samolotu ultralekkiego. Co się zmieniło względem poprzedniej wersji, jak Echo wygląda na tle podobnych konstrukcji, jakie nowinki technologiczne zastosowano przeczytacie w artykule Jakuba Śliwińskiego (pilotuje na zdjęciu), który dzieli się też wrażeniami z lotu. Zdjęcia w locie robił Andrzej Rutkowski a pilotem platformy foto C172 był Krzysztof Krawcewicz

Stateczność a układ płata
Kolejna lekcja z zasad lotu od instruktora Krzysztofa Krawcewicza. Tym razem kontynuujemy rozważania o stateczności w aspekcie bocznego opływu dolnopłata i górnopłata.

Obronić tytuł mistrzów
Ośmiu wspaniałych, czyli nasi reprezentanci na Mistrzostwach Świata w Lataniu Precyzyjnym we Francji. Trudny teren, mapa samochodowa do latania precyzyjnego oraz pas betonowy, który w tym przypadku nie budził entuzjazmu. Jak poradzili sobie nasi piloci i z czym przyszło im się zmierzyć? Jak wyglądały przygotowania do walki o Mistrzostwo oraz same zawody dowiesz się czytając artykuł Marcina Chrząszcza.

RWD-8 – jak za dawnych lat
Samolot sprzed wojny, na którym w latach 30. wyszkoliła się cała generacja pilotów, mowa o RWD-8. Replikę tego samolotu zbudował Henryk Wicki. Jednak nie było to wcale proste! O historii powstania tej konstrukcji, który pięknie prezentuje się nie tylko na ziemi a także w locie przeczytasz w artykule Krzysztofa Krawcewicza.

Dookoła Europy
Piloci z Aeroklubu Warszawskiego z okazji 90. lecia zwycięstwa Żwirki i Wigury, postanowili odtworzyć trasę lotu pionierów w Challenge 1932. Sebastian Staniszewski relacjonuję przebieg rajdu.

Nadawanie cyfr i liczb
Szybka powtórka z łączności. Prowadząc komunikację radiową nawet takie drobne szczegóły jak liczby mają znaczenie. Setki, tysiące, każda liczba osobno, a może podział na dwa? Jak poprawnie wymawiać cyfry i liczby po polsku i angielsku tłumaczy kontroler i pilot Michał Andrzejewski. A ty jak mówisz „jeden” czy „jedynka”?

Opowiem Ci o samolocie… – cz. 27
Lepiej zapobiegać niż… gasić. Tym razem Kamil Iwankiewicz porusza temat, którego znajomość jest obowiązkowa dla pilotów i personelu pokładowego – system przeciwpożarowy. Z artykułu dowiesz się m.in. czym jest ochrona bierna, a czym czynna i po co popielniczki w samolocie skoro nie wolno palić.

Jak zdać egzamin
Kolejna porcja porad od Łukasza Wieczorka „w drodze po level 5”. Tym razem radzi jak przygotować się do egzaminu z angielskiego, jak znaleźć swoją piętę Achillesową i ją skutecznie wzmocnić.

W śród deszczów i burz
Od 31 lat jesienią Leszczyńskie niebo stroi się w balony. Tym razem w Pucharze Leszna (dawniej Akwawitu) wzięło udział 23 pilotów. O przebiegu zawodów piszę Jarosław Adamek.

Balony nad Pasłękiem
Zawody Balonowe im. Bogusława Stankiewicza są szczególne ze względu na swoją atmosferę. Relację i garść fotoimpresji p Ewa Daszewska.

Inny świat pokazów
Filip Modrzejewski szuka odpowiedzi na pytanie dlaczego pokazy lotnicze w Stanach Zjednoczonych to zupełnie inna liga niż europejska… A przy okazji na pokazach w Kansas dociera ze swoim aparatem wszędzie nawet na pokład samolotu wyrzucającego skoczków…

Ponadto:
Newsy, Felietony — Piotra Długiewicza o tym czemu czerwone jest czerwone, a zielone jest zielone, czyli o historii nieprzypadkowych kolorów i ich zastosowaniu w lotnictwie, cpt. Jarosława Czaplickiego o tym jakie błędy popełniają na całym świecie managerowie linii lotniczych oraz Redaktora Naczelnego o niezamierzonym korkociągu, który wcale nie musi być korkociągiem…

Sprawdź też

XXV Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa 2024. fot. Marek Chmiel

Mazury Air Show 2024 – list otwarty Prezesa AKJ

Tegoroczna edycja Mazury AirShow nawiązuje do wieloletniej tradycji spotkań środowiska lotniczego na należącym do Aeroklubu …

100-lecie L.O.P.P