Sikorsky S-70 Black Hawk dla Rumunii fot. Lockheed Martin

PZL Mielec dostarczył pierwsze S-70M do Rumunii

PZL Mielec przekazała 24.11 br. rumuńskiemu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych pierwsze cztery wielozadaniowe śmigłowce nowej generacji Sikorsky S-70M Black Hawk wyprodukowane w Europie. Śmigłowce stanowią część umowy ramowej, na mocy, której w ciągu czterech lat do Rumunii zostanie dostarczonych do 12 S-70 Black Hawk wyprodukowanych w Polsce.

Dwa kolejne mają dotrzeć do Rumunii do końca 2023 roku. Zakupiono je w ramach unijnego projektu VISION 2020. Działania przewidziane dla nowych rumuńskich śmigłowców Sikorsky Black Hawk obejmują misje poszukiwawcze oraz ratownictwa morskiego i lądowego, gaszenia pożarów, transport, jak i medyczne wsparcie w nagłych wypadkach. Dodatkowy Black Hawk, zakupiony w ramach europejskiego projektu HeliPol, ma zostać dostarczony przed końcem bieżącego roku i będzie przeznaczony dla rumuńskiej policji, co zwiększy jej możliwości operacyjne.

„Śmigłowce Black Hawk dostarczone do Rumunii zapewniają zwiększoną gotowość podczas reagowania na sytuacje awaryjne. S-70 Black Hawk, zaprojektowany jest zgodnie z wymagającymi standardami wojskowymi, to platforma o podwójnym przeznaczeniu, idealna do wykonywania trudnych misji na dużych odległościach i wysokościach. Można go wykorzystywać w szerokim zakresie zadań, począwszy od pomocy w przypadku katastrof, poszukiwań i ratownictwa, poprzez transport medyczny czy ładunków, kończąc na zadaniach przeznaczonych dla straży pożarnej, czy patrolu morskiego.” – powiedział Janusz Zakręcki, Prezes i Dyrektor Generalny PZL Mielec.

Wielozadaniowe S-70M Black Hawk cechuje konstrukcja płatowca o wysokiej wytrzymałości i kompozytowe łopaty wirnika o szerokich cięciwach i mocne silniki GE, kokpit jest wyposażony w cyfrową awionikę, która zapewniają większą świadomość sytuacyjną. W kabinie śmigłowców zarówno w wersji lądowej, jak i morskiej znajduje się wyposażenie medyczne zaprojektowane i dostarczone przez firmę DELTAMED, integratora pojazdów ratunkowych przystosowanych do opieki nad pacjentami i ratownictwa z siedzibą w Klużu-Napoce.

„Przybycie pierwszych śmigłowców Black Hawk do Rumunii to wydarzenie historyczne. Black Hawk to najbardziej wydajny i niezawodny śmigłowiec dla załóg wykonujących kluczowe misje ratownicze i gaśnicze. Te wielozadaniowe śmigłowce zapewniają elastyczność podczas prowadzenia misji ratowniczych na dalekich dystansach i w najbardziej wymagających warunkach, dzięki swojej niezwykłej trwałości i wytrzymałości.” – powiedział Dr. Dennis Goege, wiceprezes Lockheed Martin na Europę Środkowo-Wschodnią.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Boost Systems HEC. fot.: Boost Systems

System ładunkowy Boost HEC otrzymał STC EASA

Kanadyjska firma Boost Systems uzyskała 16.05 br. zatwierdzenie uzupełniającego certyfikatu typu (STC) EASA dla swojego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje