100 S-70i z PZL Milec. fot. LM/PZL Mielec

PZL Mielec wyprodukował setnego S-70i Black Hawk

PZL Mielec, spółka należąca do Lockheed Martin, 29.11 br. dostarczyła setny wielozadaniowy śmigłowiec S-70i Black Hawk. Setny S-70i jest drugą z czterech maszyn, które Siły Zbrojne RP pozyskują na podstawie umowy z grudnia 2021 r.

Śmigłowce zostały wyprodukowane w zakładach PZL Mielec i wyposażone w zgodzie z zawartym kontraktem, a ich konfiguracja jest tożsama ze śmigłowcami już użytkowanymi w polskim wojsku.

„Dostawa kolejnych dwóch śmigłowców Black Hawk dla Sił Zbrojnych RP to następne osiągnięcie w rozwoju polskiego programu produkcji tych maszyn. Tegoroczna realizacja to także potwierdzenie wiarygodności PZL Mielec jako partnera przemysłowego dla polskiej armii.” – powiedział Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny PZL Mielec.

Wraz z dostawą dwóch kolejnych śmigłowców S-70i ich flota w Siłach Zbrojnych RP powiększyła się do sześciu. Poprzedni kontrakt na dostawę również czterech śmigłowców tego typu dla Sił Zbrojnych RP PZL Mielec podpisały z Ministerstwem Obrony Narodowej w 2019 roku, wszystkie śmigłowce z tej umowy zostały dostarczone w terminie.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Boost Systems HEC. fot.: Boost Systems

System ładunkowy Boost HEC otrzymał STC EASA

Kanadyjska firma Boost Systems uzyskała 16.05 br. zatwierdzenie uzupełniającego certyfikatu typu (STC) EASA dla swojego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P