RWD-5R na Centralnych Pokazach Lotniczych Zamość 2024

RWD-5R na Centralnych Pokazach Lotniczych Zamość 2024

Odbudowana staraniem Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego replika RWD-5 uświetniła Centralne Pokazy Lotnicze Aeroklubu Polskiego w Zamościu w dniach 29-30.06. br.. W czasie pokazów samolot RWD-5R (SP-LOT) pilotował Piotr Wszołek.

Na filmie możemy zobaczyć, że w locie prezentuje się równie wspaniale jak na ziemi. Zdjęcia zostały wykonane nad lotniskiem w Zamościu z pokładu samolotu Vulcan pilotowanego przez Jerzego Kołodzieja. Vulcan dał również swój pokaz ze smugaczami.

Odnowiona w ub. roku replika otrzymała oryginalne malowanie samolotu RWD-5 bis wraz ze znakami SP-AJU, na którym Stanisław Skarżyński samotnie przeleciał Atlantyk 8 maja 1933 r. z St. Louis w Senegalu do Maceio w Brazylii. Tym przelotem o długości 3582 km, który trwał 20 godzin 30 minut, z czego 17 godzin 15 minut nad oceanem, Stanisław Skarżyński ustanowił międzynarodowy rekord odległości w klasie C kategorii II samolotów turystycznych, o masie własnej do 450 kg. Rekord ten który pozostawał niepobity przez kolejne 79 lat, aż do 2012 roku, kiedy to słoweński pilot M. Lenarcic na ultralekkim samolocie Pipistrel Virus (rozpiętość 10,70 m, masa własna 300 kg) pobił rekord Skarżyńskiego przy okazji rajdu dookoła świata.

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

ZA Orlik - gwiazda Centralnych Pokazów Lotniczych Zamość 2024. fot. Marek Chmiel

Centralne Pokazy Lotnicze 2024

Już za tydzień, w sobotę 29 czerwca lotnisko Zamość-Mokre zgromadzi najlepszych pilotów z Polski i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ben & Joe nad Atlantykiem. 90. rocznica przelotu braci Adamowiczów z Ameryki do Polski