Start SpaceX Starship z Boca Chica w Teksasie. fot SpaceX

Space X Starship wystartował…

Podczas startu testowego z Boca Chica w Teksasie statek kosmiczny Space X Starship eksplodował w trzy minuty i 59 sekund po starcie, tuż przed oddzieleniem się pierwszego stopnia rakiety nośnej Super Heavy.

Kilka minut przed startem odliczanie zostało na krótko zatrzymane z powodu problemów z ciśnieniem paliwa, co wzbudziło obawy czy próba zakończy się kolejnym odwołaniem. Poprzednia próba wystrzelenia została odwołana 17 kwietnia 2023 roku z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych. Po kilku sekundach niepewności wznowiono odliczanie, co spotkało się z głośnym aplauzem ze strony personelu SpaceX.

Pierwsze niepokojące objawy zaobserwowany już podczas oddzielania się rakiety nośnej od platformy startowej. W transmisji na żywo udostępnionej w mediach społecznościowych przez SpaceX wyraźnie można było zobaczyć wylatujące w powietrze fragmenty betonowej konstrukcji platformy. Na kolejnych ujęciach widać, że niektóre silniki nie pracują, a rakieta wpada w oscylacje i drgania.

Stop-klatka z filmu pokazująca moment zniszczenia StarShipa. Na diagramie w lewym dolnym rogu widać 5 niepracujących silników. fot. SpaceX
Stop-klatka z filmu pokazująca moment zniszczenia StarShipa. Na diagramie w lewym dolnym rogu widać pięć niepracujących silników.
fot. SpaceX

Pomimo oczywistego niepowodzenia misji, której celem było zbadanie prawidłowości przebiegu pierwszego etapu przyszłej załogowej misji na Marsa, początkowa reakcja komentatorów SpaceX podczas transmisji na żywo była pozytywna. Elon Musk podkreślił testowy charakter startu rakiety nośnej Super Heavy i fakt, że już samo opuszczenie wyrzutni należy postrzegać jako osiągnięcie.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Wnętrze kabiny pasażerskiej Boeinga 737 MAX Alaska Airlines (lot 1282) po lądowaniu. fot. CNN

737 MAX 9 zawieszone po awarii lotu Alaska Airlines 1282

Boeing 737 MAX 9 linii Alaska Airlines lądował awaryjnie krótko po starcie z Portland w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P