HEKSAGON - wizualiazacja

Heksagon – nowy hangar dla MLP

20 kwietnia br. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie podpisało umowę na realizację inwestycji „Heksagon – budowa hangaru dla Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie”.

Dzięki wspólnym działaniom, wytrwałości i zdeterminowaniu udało się zrealizować lotnicze marzenie. Teraz możemy oficjalnie ogłosić: historyczny Hangar nr 5 powróci na swoje miejsce!

Dostanie nową rolę jako przestrzeń muzealna, w której pojawi się duża, interaktywna wystawa pt. „Z wiatrem i pod wiatr – lotnictwo cywilne”. Tematem wystawy jest szybownictwo i lotnictwo sportowe od lat 30. po lata 90. XX wieku. Na ekspozycji pojawi się ok. 40 obiektów wielkoskalowych: szybowców i samolotów. Układ oraz sposób eksponowania statków powietrznych będzie nawiązywał do tendencji ekspozycyjnych z lat 20. XX wieku. W projekcie znajduje się także szczególna atrakcja multimedialna: symulator lotu szybowcem oraz symulator lotu lotnią.

„To wyjątkowy dla naszego Muzeum dzień, który bez wątpienia przejdzie do historii. To także wspaniały prezent z okazji przypadającego na ten rok 60-lecia istnienia Muzeum.” – powiedział podczas uroczystości Dyrektor Muzeum Tomasz Kosecki.

Nowy hangar muzealny ma być gotowy do grudnia 2024 roku. Wykonawcą zostało Przedsiębiorstwo Budowlano-Produkcyjne Łęgprzem z siedzibą w Krakowie. Łączny koszt budowy z obsługą oszacowano na 24,6 mln zł.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Zaprezentowany po raz pierwszy podczas Zjazdu model samolotu Fokker D.VII, na którym latał płk. pil. Jerzego Kossowskiego wykonany przez Prezesa KKSL Leszka Mańkowkiego. Fot. Andrzej Szymczak

60. lecie Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa

W dniu dzisiejszym odbył się w gościnnych progach Muzeum Lotnictwa Polskiego zjazd Stowarzyszenia Krakowskiego Klubu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *