HEKSAGON - wizualiazacja

Heksagon – nowy hangar dla MLP

20 kwietnia br. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie podpisało umowę na realizację inwestycji „Heksagon – budowa hangaru dla Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie”.

Dzięki wspólnym działaniom, wytrwałości i zdeterminowaniu udało się zrealizować lotnicze marzenie. Teraz możemy oficjalnie ogłosić: historyczny Hangar nr 5 powróci na swoje miejsce!

Dostanie nową rolę jako przestrzeń muzealna, w której pojawi się duża, interaktywna wystawa pt. „Z wiatrem i pod wiatr – lotnictwo cywilne”. Tematem wystawy jest szybownictwo i lotnictwo sportowe od lat 30. po lata 90. XX wieku. Na ekspozycji pojawi się ok. 40 obiektów wielkoskalowych: szybowców i samolotów. Układ oraz sposób eksponowania statków powietrznych będzie nawiązywał do tendencji ekspozycyjnych z lat 20. XX wieku. W projekcie znajduje się także szczególna atrakcja multimedialna: symulator lotu szybowcem oraz symulator lotu lotnią.

„To wyjątkowy dla naszego Muzeum dzień, który bez wątpienia przejdzie do historii. To także wspaniały prezent z okazji przypadającego na ten rok 60-lecia istnienia Muzeum.” – powiedział podczas uroczystości Dyrektor Muzeum Tomasz Kosecki.

Nowy hangar muzealny ma być gotowy do grudnia 2024 roku. Wykonawcą zostało Przedsiębiorstwo Budowlano-Produkcyjne Łęgprzem z siedzibą w Krakowie. Łączny koszt budowy z obsługą oszacowano na 24,6 mln zł.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

XXV Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa 2024. fot. Marek Chmiel

Mazury Air Show 2024 – list otwarty Prezesa AKJ

Tegoroczna edycja Mazury AirShow nawiązuje do wieloletniej tradycji spotkań środowiska lotniczego na należącym do Aeroklubu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P