Daher TBM 960 fot. Eric Magnan

TBM 960 debiutuje w Europie

Najnowsza wersja szybkiego, turbośmigłowego Dahera, TBM 960, zadebiutowała w Europie na targach Aero Friedrichshafen w Niemczech.

Zespół napędowy TBM 960 składa się z silnika Pratt & Whitney Canada PT6E-66XT, który napędza pięciołopatowe kompozytowe śmigło Hartzell. Zarówno silnik, jak i śmigło są połączone ze zdwojonym elektronicznym systemem sterowania, który pozwala na bardziej precyzyjne sterowanie zespołem. Przy zalecanej prędkości przelotowej 570 km/h zużycie paliwa wynosi zaledwie215 l/h.

Daher TBM 960 fot. Eric Magnan
Daher TBM 960 ma nowy schemat malowania Sirocco
fot. Eric Magnan

„TBM 960 pobił wszystkie poprzednie rekordy sprzedaży, potwierdzając możliwości cyfrowego zasilania tego najnowszego, zaawansowanego członka naszej rodziny TBM 900. Właściciele i operatorzy wysoko oceniają jego doskonałe wrażenia z pilotażu, wysoki poziom bezpieczeństwa i większy komfort w kabinie, a także zwiększoną wydajność i zrównoważony rozwój”— powiedział Nicolas Chabbert, starszy wiceprezes ds. samolotów Daher.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Samoloty Daher Kodiak i TBM. fot. Daher

Daher ogłosił wyniki sprzedaży za rok 2023

Daher poinformował o dostarczeniu łącznie 74 samolotów jednosilnikowych samolotów turbośmigłowych TBM (56 TBM 960 i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje