REGENT Seaglider fot: Regent

Nowy ekranoplan REGENT Seaglider

REGENT, amerykański startup, który opracowuje nową generację ekranoplanów zaprezentował 14 .04 br. pełnowymiarową makietę pasażerskiego Seaglidera z napędem elektrycznym.

Latający model Seaglidera o rozmiarach ¼ oryginału jest badany od 2022 roku. Pełnoskalowy ekranoplan przeznaczony do przewozu 44 pasażerów lub ładunków z prędkością do 520 km/ha godzinę zostanie przetestowany w 2024 r. Firma REGENT ujawniła, że wybrała EP Systems i MAGicALL jako dostawców odpowiednio akumulatorów i silników. Przedsprzedaż osiągnęła już poziom około 500 egzemplarzy Segliderów przy cenie jednostkowej około 1,975 mln $

Lockheed Martin Ventures, oddział venture capital amerykańskiej grupy lotniczej i obronnej Lockheed Martin, zainwestował nieujawnioną kwotę w firmę REGENT, widząc w jej projektach nie tylko duży potencjał na rynku cywilnych przewozów komercyjnych, ale również w zastosowaniach militarnych.

REGENT ogłosił również plany rozbudowy swojej globalnej siedziby w stanie Rhode Island. Rozbudowany obiekt będzie miał do 600 000 stóp nowych obiektów produkcyjnych i testowych, jednocześnie do rady doradczej firmy dołączają dwie znane postacie z amerykańskiego przemysłu lotniczego: David Neeleman, CEO i założyciel Breeze Airways (wcześniej założyciel JetBlue i kilku innych linii lotniczych) oraz Dennis Muilenburg, który był CEO Firma Boeing w latach 2015-2019.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Sirius Jet eVTOL napędzany wodorem. fot. Sirius Aviation

Sirius Jet – bezogonowiec na wodór

Sirius Aviation, szwajcarski start-up kierowany przez urodzonego na Ukrainie Aleksieja Popowa, zaprezentował 17 stycznia 2024 …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Śmigłowcowe Mistrzostwa Polski – 10.08. 2024 Płock