Samolot RWD-5 bis (SP-AJU) kapitana Stanisława Skarżyńskiego na lotnisku Campo dos Afonsos w Rio de Janeiro po lądowaniu. fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Wystawa: Stanisław Skarżyński, zdobywca Atlantyku

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie przygotowało kolejną interesującą wystawę rocznicową: 1933 – Stanisław Skarżyński, zdobywca Atlantyku.

Plakat wystawy: 1933 – Stanisław Skarżyński, zdobywca Atlantyku

Poświęcona ona jest przypadającej w tym roku dziewięćdziesiątej rocznicy przelotu kpt. pil. Skarżyńskiego nad Atlantykiem. Wystawie towarzyszyć będzie spotkanie, w trakcie którego prelegenci przybliżą sylwetkę Skarżyńskiego, historię lotów transatlantyckich, a także współczesnych pilotów latających nad Atlantykiem.

Zaplanowano też szczególną atrakcję – prezentację wyremontowanej repliki samolotu RWD-5 w malowaniu jakie nosiła maszyna kpt. Skarżyńskiego po historycznym przelocie i przebudowie do wersji dwumiejscowej, która zaledwie dzień później wystartuje w 60. Locie Południowo Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki.

Więcej na temat wystawy i imprez jej towarzyszących możecie dowiedzieć się na stronach MLP.

W imieniu Organizatorów i własnym zapraszamy na wystawę.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Zaprezentowany po raz pierwszy podczas Zjazdu model samolotu Fokker D.VII, na którym latał płk. pil. Jerzego Kossowskiego wykonany przez Prezesa KKSL Leszka Mańkowkiego. Fot. Andrzej Szymczak

60. lecie Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa

W dniu dzisiejszym odbył się w gościnnych progach Muzeum Lotnictwa Polskiego zjazd Stowarzyszenia Krakowskiego Klubu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *