Święto Lotnictwa Polskiego w MLP

Święto Lotnictwa Polskiego w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego
W tym roku przypada 90-ta rocznica zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932. Główne obchody Święta Lotnictwa w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbywać się będą dokładnie w rocznicę tego wydarzenia – w niedzielę 28 sierpnia 2022. Wstęp do Muzeum będzie wolny. ale część programu rozpocznie się już dzień wcześniej w godzinach wieczornych.

Co będzie się działo w ramach obchodów Święta Lotnictwa?

W niedzielę 28 sierpnia na terenie Muzeum zorganizowane będą pokazy lotnicze. Zobaczymy m.in. samoloty historyczne An-2 „Wiedeńczyk”, Jak-18, PiperL-4HCub, Boeing Stearman N2S-3, PZL-104 Wilga, Jak-12M, Tulak; na samolotach akrobacyjnych Extra 330 zaprezentuje się grupa akrobacyjna Firebirds, ponadto będzie można podziwiać samoloty i śmigłowce wojskowe z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego: CASA C-295M, M-28 Bryza oraz śmigłowiec Mi-8 z 3. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej.

Historię wyjątkowego zwycięstwa w zawodach Challenge poznać będzie można na wystawie w Gmachu Głównym pt. „90 lat Zwycięstwa Challenge”. Imprezę uświetni koncert Orkiestry Sił Powietrznych z Poznania, a także pokazy filmów archiwalnych z lat 30-tych.

Wydarzenia towarzyszące obchodom rozpoczną się już w sobotę wieczorem 27sierpnia, kiedy na terenie Muzeum odbędzie się uroczysty koncert Filharmonii Krakowskiej, tworzącej muzyczną oprawę do równolegle wyświetlanych archiwalnych filmów z zawodów Challenge. Po koncercie nastąpi oficjalne otwarcie wystawy, a chętni będą mogli wziąć udział w wieczornym zwiedzaniu Muzeum.

Sierpniowy ostatni weekend wakacji nie będzie jednak jedynym czasem, kiedy Muzeum Lotnictwa przypominać będzie historię sukcesów polskiego lotnictwa, przez cały kolejny miesiąc będą organizowane tematyczne warsztaty, spacery oraz inne wydarzenia, o których informacje umieścimy na bieżąco na muzealnych stronach. Będą to wydarzenia nieodpłatne.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita oraz Aeroklub Polski.

Więcej informacji na stronie www i profilu FB MLP.

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Nowy program Future Flyer Academy

Nowy program Future Flyer Academy w Polsce

Ryanair, we współpracy z międzynarodową szkołą lotniczą Bartolini Air, uruchomił 15.04. br nowy program szkolenia …

Stanisław Prauss i jego konstrukcje