T-7A Red Hawk Engineering and Manufacturing Development First Flight, St. Louis Lambert International Airport - St. Louis, MO. MSF23-030 Series. fot. Boeing

T-7A Red Hawk następcą T-38 Talon

Boeing T-7A Red Hawk, za którego sterami zasiadł pilot z 416 Eskadry Testowej USAF wraz z głównym pilotem testowym producenta, odbył 28.06 br swój pierwszy lot testowy w Siłach Powietrznych USA , w ramach programu inżynierii i rozwoju produkcji (EMD).

Red Hawk jest wynikiem partnerstwa między Boeingiem a szwedzkim producentem Saabem. Duet wygrał konkurs TX, którego celem było znalezienie zamiennika dla samolotów Northrop T-38 Talon z czasów zimnej wojny.

„Ten pierwszy lot z pilotem Sił Powietrznych odzwierciedla zaangażowanie naszego zespołu w zapewnianie nowego poziomu bezpieczeństwa i szkolenia pilotów myśliwców i bombowców” — powiedziała Evelyn Moore, wiceprezes i kierownik programu programów Boeing T-7. „Koncentrujemy się na opracowywaniu sposobów lepszego przygotowania żołnierzy do zmieniających się wymagań misji i pojawiających się zagrożeń”

Nazwa Red Hawk została wybrana jako hołd dla afroamerykańskich pilotów myśliwców z czasów II Wojny Światowej, Lotników z Tuskegee, którzy malowali ogony swoich samolotów na czerwono.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Nowe śmigło Sensenich Propeller dla Super Cuba. fot. Sensenich

Nowe śmigło dla Super Cuba

Firma Sensenich Propeller, która rozpoczęła swoją działalność na początku lat 30. XX wieku od drewnianych …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *