T-7A Red Hawk Engineering and Manufacturing Development First Flight, St. Louis Lambert International Airport - St. Louis, MO. MSF23-030 Series. fot. Boeing

T-7A Red Hawk następcą T-38 Talon

Boeing T-7A Red Hawk, za którego sterami zasiadł pilot z 416 Eskadry Testowej USAF wraz z głównym pilotem testowym producenta, odbył 28.06 br swój pierwszy lot testowy w Siłach Powietrznych USA , w ramach programu inżynierii i rozwoju produkcji (EMD).

Red Hawk jest wynikiem partnerstwa między Boeingiem a szwedzkim producentem Saabem. Duet wygrał konkurs TX, którego celem było znalezienie zamiennika dla samolotów Northrop T-38 Talon z czasów zimnej wojny.

„Ten pierwszy lot z pilotem Sił Powietrznych odzwierciedla zaangażowanie naszego zespołu w zapewnianie nowego poziomu bezpieczeństwa i szkolenia pilotów myśliwców i bombowców” — powiedziała Evelyn Moore, wiceprezes i kierownik programu programów Boeing T-7. „Koncentrujemy się na opracowywaniu sposobów lepszego przygotowania żołnierzy do zmieniających się wymagań misji i pojawiających się zagrożeń”

Nazwa Red Hawk została wybrana jako hołd dla afroamerykańskich pilotów myśliwców z czasów II Wojny Światowej, Lotników z Tuskegee, którzy malowali ogony swoich samolotów na czerwono.

O Marek Chmiel

Marek Chmiel - fotografik, laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych o tematyce lotniczej. Brał czynny udział w organizacji pokazów lotniczych, m. in. AirShow w Radomiu, MPL w Góraszce, MPL EB w Bielsku-Białej, MPL w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prywatne zajmuje się historią lotnictwa wojskowego i sportowego. Od 1996 r. współpracuje z Przeglądem Lotniczym, jako fotografik lotniczy i autor tekstów, a od 2021 r. wszedł na stałe do Zespołu Redakcyjnego PLAR.

Sprawdź też

Samoloty Daher Kodiak i TBM. fot. Daher

Daher ogłosił wyniki sprzedaży za rok 2023

Daher poinformował o dostarczeniu łącznie 74 samolotów jednosilnikowych samolotów turbośmigłowych TBM (56 TBM 960 i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

100-lecie L.O.P.P