gen. bryg. pil. Mirosław Hermaszewski
fot. Mateusz Ochocki / KFP

Zmarł gen. bryg. pil. Mirosław Hermaszewski

W dniu 12 grudnia br., w wieku 81 lat zmarł gen. bryg. pil. Mirosław Hermaszewski – jedyny Polak, który odbył lot w kosmos.

gen. bryg. pil. Mirosław Hermaszewski

Mirosław Hermaszewski urodził się 15 września 1941 roku we wsi Lipniki na Wołyniu. Po wojnie w ramach tzw. repatriacji wraz z rodziną został przesiedlony do Wołowa na Dolnym Śląsku. Tam rozpoczął naukę. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowania lotnictwem, rozpoczynał swoją pasje lotniczą od modelarstwa. W 1960 r. w Aeroklubie Wrocławskim ukończył kurs szybowcowy. Latał m.in. w Oleśnicy, Jeżowie Sudeckim, na Żarze w Beskidach i w Lisich Kątach. Po uzyskaniu licencji pilota szybowcowego i samolotowego, rozpoczął studia w Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej (WOSL) w Dęblinie. Ukończył ją 22 marca 1964 w stopniu podporucznika, uzyskując przydział do 62. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego OPK im. Powstańców Wielkopolskich 1918–19 w Poznaniu. Tam po dwóch latach uzyskał uprawnienia pilota I klasy. Za osiągnięcia w służbie Hermaszewski został w 1968 wyróżniony skierowaniem na studia stacjonarne do Akademii Sztabu Generalnego w Warszawie. Ukończył ją z wyróżnieniem w 1971 r. W latach 1964–1978 służył w Wojskach Obrony Powietrznej Kraju. Był dowódcą eskadry 28 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Słupsku-Redzikowie, zastępcą dowódcy 34 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Gdyni – Babich Dołach oraz dowódcą 11 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego OPK im. Osadników Dolnośląskich we Wrocławiu.

W 1976 r. trafił do grupy kandydatów na kosmonautów w ramach międzynarodowego programu Interkosmos, utworzonego przez ZSRR i rozpoczął szkolenie w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą. Lot na pokładzie statku kosmicznego Sojuz 30, który przyniósł mu sławę, rozpoczął się 27 czerwca 1978 r. o godz. 17.27 naszego czasu. Po dwóch dniach lotu załoga statku Sojuz 30 – Mirosław Hermaszewski i dowódca płk. Piotr Klimuk połączyła się ze stacją orbitalną Salut 6, gdzie przebywali Władimir Kowalionok i Aleksander Iwanczenkow. Hermaszewski uczestniczył w eksperymentach naukowych obejmujących różne aspekty zachowania się organizmu człowieka w warunkach nieważkości. Prowadził też obserwacje zórz polarnych oraz prace z zakresu teledetekcji. Podczas lotu 126 razy okrążył Ziemię ustanawiając kilka rekordów Polski zatwierdzonych przez Międzynarodową Federację Lotniczą. Lądowanie Sojuza 30 nastąpiło 5 lipca na stepach Kazachstanu.

W latach 1987–1990 Mirosław Hermaszewski był komendantem Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, gdzie w 1988 r. otrzymał nominację generalską. Od grudnia 1989 do czerwca 1990 był zastępcą szefa Głównego Zarządu Wychowawczego WP, następnie zastępcą dowódcy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej (1991–92) i szefem bezpieczeństwa lotów WLiOP (1992–95). Od 1995 pełnił funkcję inspektora ds. Sił Powietrznych w Sztabie Generalnym WP. Po 40-letniej służbie przeszedł w stan spoczynku. Swój ostatni lot na samolocie bojowym MiG-29, odbył 5 października 2005 r., gdy ówczesny minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński dowiedział się, że jedyny polski kosmonauta nie wykonał do tej pory lotu pożegnalnego. Łącznie w powietrzu spędził za sterami 2047 godzin i 47 minut, wykonał 3473 starty i lądowania. Miał na koncie 10 skoków spadochronowych.

W latach 1983 –89 Mirosław Hermaszewski był prezesem Polskiego Towarzystwa Astronautycznego, zaś w latach 1998 – 2000 przewodniczącym Krajowej Rady Lotnictwa. Był także członkiem Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Kosmonautów i Astronautów Świata. Gen. Hermaszewski był zapraszany na liczne spotkania w całej Polsce, by opowiadać o swojej wyprawie i popularyzować kosmonautykę, oraz jako gość honorowy. W 2009 roku ukazały się jego wspomnienia „Ciężar nieważkości. Opowieść pilota kosmonauty”.

W kwietniu 2011 r. znalazł się w gronie astronautów, nagrodzonych medalem „Za zasługi w podboju kosmosu” z okazji 50. rocznicy lotu Jurija Gagarina. Był honorowym obywatelem kilku miast w kraju i za granicą.

Sprawdź też

IX Konferencja Naukowa: Bezzałogowe statki powietrzne – wyzwania i doświadczenia

IX Konferencja Naukowa: Bezzałogowe statki powietrzne – wyzwania i doświadczenia

Instytut Prawa lotniczego i Kosmicznego Uczelni Łazarskiego organizuje w dniu 20 marca 2024 roku kolejną, …

100-lecie L.O.P.P