Kpt. Tomasz Smolicz

Zmarł Tomasz Smolicz

20 listopada 2022 r. zmarł w wieku 89 lat Tomasz Smolicz, autor licznych książek i publikacji lotniczych, emerytowany kapitan PLL LOT, wykładowca na kursach na kandydatów dla pilotów liniowych. Lubiany w środowisku, niekłamany autorytet, kopalnia wiedzy lotniczej.

Tomasz Smolicz urodził się w 1933 r. w Kutnie. Uczęszczał do gimnazjum w Kutnie. Studiował w Warszawie na Wydziale Lotniczym Wyższej Szkoły Budowy Maszyn i Elektrotechniki im. H. Wawelberga i S. Rotwanda Zaczął latać na szybowcach w wieku 14 lat. Później przyszedł czas na samoloty samolotach Po-2, LWD Junak. Pracował w Inspektoracie Kontroli Cywilnych Statków Powietrznych, uczestnicząc m.in. w badaniu wypadków samolotów Viscount. Pracę w PLL „Lot” rozpoczął od przeszkolenia na typ Ił-14 od grudnia 1963 do czerwca 1964. Pracował do 1993 r.
Latał na, Ił-14, Ił-18, Ił-62/62M, Boeing 767. Jako pilot legitymował się ponad dwudziestoma tysiącami godzin nalotu. W 1983 kapitan Tomasz Smolicz przewoził samolotem PLL „Lot” papieża Jana Pawła II z Polski po zakończeniu drugiej oficjalnej wizyty.

W roku 1985 na Politechnice Warszawskiej na wydziale MEiL uzyskał stopień naukowy doktora po obronie pracy Wpływ procesów decyzyjnych pilota na sterowanie samolotem komunikacyjnym podczas końcowej fazy zbliżania do lądowania. W ramach wdrażania systemów Obiektywnej Kontroli Lotu w 1988 był współtwórcą TTM – systemu z wymiennymi kasetami do rejestracji parametrów lotu samolotów.

Kapitan Smolicz pilotował Iła-62M w rejsie 11 marca 1990 r. do Ameryki, w którym z powodu nadmiernej amplitudy drgań wału jednego z silników, podjął decyzję o jego wyłączeniu. Procedura ta zapewne zapobiegła kolejnej tragedii, które były udziałem tego typu samolotu. Lot powrotny do Europy odbył się jako lot techniczny, bez udziału pasażerów i z wykorzystaniem trzech silników.

Do licznej rzeszy entuzjastów lotnictwa i przyszłych pilotów przemówił najbardziej wydaną w 1985 r. książką „Lima, Oskar…” (tytuł zawiera znak wywoławczy rejsów PLL „Lot”), zbiorem opowiadań, którym zadebiutował jako pisarz. Naukowo zajmował się zagadnieniami czynnika ludzkiego i psychologii lotniczej, co zaowocowało książkami, z których najnowsza, napisana wspólnie z Piotrem i Ryszardem Makarowskimi „Czynnik ludzki w lotnictwie – podręcznik pilota” – wydawnictwo AKAM 2021 – weszła do kanonu literatury przygotowującej kandydatów na pilotów zawodowych.
Ostatnią publikacją kapitana Tomasza Smolicza był artykuł „Wicehrabia w PLL Lot” w Przeglądzie Lotniczym nr 3/2022, o mało znanych faktach z eksploatacji w PLL Lot samolotów Vickers Viscount w latach 60. która skończyła się niewyjaśnionymi wówczas katastrofami.

Pożegnanie kapitana Smolicza odbędzie się na Powązkach Wojskowych w Warszawie 30 listopada 2022 r. o godz. 14.45.

Sprawdź też

ICAO4.me

Program stypendialny ICAO4.me

Wraz z rozpoczęciem roku akademickiego 2023/2024 rusza pierwszy w Polsce program stypendialny dla studentów kierunków …