Przegląd Lotniczy – marzec 2015

Spis numeru:

W marcowym Przeglądzie Lotniczym polecamy:

Przyjazny Sirius
Są samoloty-symbole. Należy do nich np. poczciwa Cessna 150. Naturalnym jest, że gdy mijają czasy ich świetności, zaczynamy się zastanawiać nad godnym następcą legendy. Spojrzenie na TL Ultralight Sirius nieuchronnie kierują myśli właśnie w stronę Cessny 150. Czy jednak ten kompozytowy ultralight podbije rynek? Jego możliwości nie rozczarowują i nasuwają porównanie z większymi maszynami. O doświadczeniach z lotu opowiada Dave Unwin.

Turbina dla general aviation
Turbośmigłowa Orka z zakładów Margański&Mysłowski przeciera szlaki dla general aviation. Samolot zaliczył właśnie kolejny oblot – tym razem w wersji wyposażonej w napęd turbośmigłowy. Loty z czeskimi silnikami PBS TP-100 w ramach europejskiego programu ESPOSA, związane są z opracowaniem i rozwojem europejskich silników turbinowych o małych mocach. Czy udane próby w locie rozpoczną nowy etap rozwoju general aviation?

Określmy własne minima
Jerzy Orkiszewski przypomina, że nie zawsze wystarczy być w zgodzie z przepisami, aby odbyć bezpieczny lot. Do obowiązujących przepisów należy dodać obiektywną ocenę własnych umiejętności, kondycji i wiedzy. Kluczem do bezpieczeństwa jest usystematyzowanie wiedzy dotyczącej tych zagadnień, pozwalającej trafnie podejmować decyzje „lecieć/nie lecieć”.

Wystartować łatwo
Magdalena Rekść-Kopyłowicz – Informator FIS Gdańsk – przypomina, jak łatwo w niezamierzony sposób znaleźć się w warunkach meteorologicznych do lotów wg przyrządów, co często stanowi preludium tragicznego zakończenia lotu.

Kierunek: Dubrownik
Mateusz Dzikowski poleca szybki wypad małym samolotem do Dubrownika. W opublikowanym w PLAR 3/2015 reportażu z lotu opowiada o szczegółach podróży do słonecznej i… pełnej imponujących chmur burzowych Chorwacji.

Australijki Land Rover
Jakiś czas temu pisaliśmy o fabrycznej prezentacji GA-8 Airvan, która odbyła się pod Warszawą. Kiedy przedstawialiśmy naszym czytelnikom tę egzotyczną konstrukcję nie wiedzieliśmy, że po drugiej stronie globu, w Tajlandii, nasi rodacy z powodzeniem latają już takim samolotem. Teraz przyprowadzili na warszawskie Babice – a to był świetny powód, by dowiedzieć się, jak to jest z tym Airvanem w praktyce.

Aivanem do Pragi
Masz czas i ochotę polecieć w krótką, zagraniczną trasę w 7 osób np. do czeskiej Pragi? Nic prostszego – wystarczy do tego Airvan. Warto przy takiej okazji zdawać sobie sprawę z ograniczeń obowiązujących general aviation w porcie lotniczym Vaclava Havla.

Ptak – użytkownik niepożądany
Kolizje z ptakami – rzadkie, ale jednak obecne w statystykach PKBWL – w pewnych „okolicznościach przyrody” mogą nam się przytrafić z większym prawdopodobieństwem. Gdzie i kiedy lotnicy powinni spodziewać się ptactwa, przypomina Michał Skakuj.

Nisko i powoli
Michał Setlak analizuje wypadek Cessny 150, do którego doszło w Bielsku Białej. Czy wykonując loty nad punktem, czyli tak zwane „odwiedziny”, pamiętamy o… O czym powinniśmy pamiętać?

Wypad na Mazowsze
Fotograficzna impresja Andrzeja Rutkowskiego z Robinsonami w roli głównej, a na drugim planie… monstrualne turbiny wiatrowe i inne atrakcje z pozoru tylko nudnego Mazowsza.

Procedura holdingu (2) – wlot
Dominik Punda kontynuuje temat holdingu – jednej z podstawowych procedur, których pilot uczy się podczas szkolenia IR. Po omówienie w zeszłym miesiącu podstawowych parametrów holdingu, przechodzimy do części mówiącej o wlocie i kwestiach związanych z przewyższeniem nad przeszkodami oraz wpływem wiatru na tor oczekiwania.

Alaska general aviation stoi
Paweł Woźniak dzieli się wspomnieniami z lotów nad tym pięknym i lotniczym regionem Ameryki.

Wrocławskie muzeum lotnictwa – pierwsze jaskółki
Po artykule w grudniowym PLAR do Stowarzyszenia Aerodywizjon zgłosiły się osoby i instytucje, którym los wrocławskich lotniczych pamiątek nie jest obojętny. Z nadzieją obserwujemy rozwój wydarzeń we Wrocławiu i czekamy, kiedy będziemy mogli odwiedzać kolejne Muzeum Lotnictwa.

III Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe
W pierwszych dniach lutego w Nowy Targ stał się barwnym polem rywalizacji balonowej. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z zawodów.

Wspiąć się nad Everest
Prezentujemy wywiad z jednym z najwybitniejszych szybowników świata, Klausem Ohlmannem. Pilot opowiada o kulisach latania w Himalajach i o pokonywaniu Everestu na żaglu.

A oprócz tego: listy Czytelników dotyczące formalności przy zakładaniu lądowiska i latania zimą, lotnicze aktualności z kraju i ze świata, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego o pierwszych lotach w nowym sezonie i felieton Piotra Długiewicza o absurdach związanych z planowaniem lotów w Polsce.

Zapraszamy do lektury
Redakcja PLAR

Internetowe suplementy

W marcowym numerze Przeglądu Lotniczego zamieszczamy wywiad z Klausem Ohlmannem – niemieckim pilotem szybowcowym, który w 2014 r. wspiął się w locie żaglowym na Mount Everest. Poniżej film, który pozwala odczuć magię tamtego wyjątkowego lotu.

O Zespół Redakcyjny

Sprawdź też

Przegląd Lotniczy – wrzesień 2015

Spis numeru: We wrześniowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy: Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata – znów w PolsceŚmigłowcowe …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stanisław Prauss i jego konstrukcje